Բոլիվիայում Հռոմի պապին կոկայի տերեւների ալյուրից պատրաստված տորթ են նվիրելու
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլիվիան ամբողջ թափով պատրաստվում Է դիմավորելու Հռոմի պապին, որը երկիր կայցելի հուլիսի 8-ից մինչեւ 10-ը: Առաջին լատինամերիկացի քահանայապետին սպասում են շատ նվերներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հունիսի 22-ին հաղորդել Է տեղական մամուլը, Ֆրանցիսկոս պապին կնվիրեն տորթ, որը պատրաստված կլինի կոկայի տերեւների ալյուրից, որոնց ծամումն անդյան մշակույթի բաղկացուցիչ մասն Է: Տորթի հետ նրան կառաջարկվի ըմպել մատեի թեյ՝ նույնպես այդ բույսից, որը հիմք Է ծառայում կոկաինի արտադրության համար: Սակայն Բոլիվիայում, հնադարյան ավանդույթներին համապատասխան, կոկայի տերեւներն օգտագործվում են որպես առույգացնող միջոց բարձրլեռնային պայմաններում:
Այդ նվերը Հռոմի պապին մտադիր են մատուցել կոկա արտադրողների արհմիության գործիչները, որի առաջնորդը ոչ այլ ոք Է, քան Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հվվապետը Բոլիվիա կժամանի Էկվադորից, իսկ ապա կուղեւորվի Պարագվայ: Այս անգա նա հայրենի Արգենտինա չի մեկնի՝ զգուշանալով, որ իր այցը կարող Է քաղաքական ժեստ ընկալվել նախագահական ընտրություններից առաջ, որոնք տեղի են ունենալու այս տարվա հոկտեմբերին:

В Боливии папе римскому подарят торт на основе муки из листьев коки
Боливия полным ходом готовится к визиту папы римского, который посетит страну с 8 по 10 июля. Первого латиноамериканского понтифика ожидает много подарков,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщила в понедельник местная печать, папе Франциску преподнесут торт, приготовленный из муки из листьев коки, жевание которых является частью андской культуры. Его он сможет запить чаем мате, также из этого растения, которое служит основой для производства кокаина. Однако в Боливии в соответствии с древними традициями листья коки используются в качестве тонизирующего средства в условиях высокогорья. Такой подарок главе Римско-католической церкви намерены сделать деятели профсоюза производителей коки, лидером которого является не кто иной, как президент Боливии Эво Моралес.
В Боливию глава Римско-католической церкви прибудет из Эквадора, а затем направится в Парагвай. В родную Аргентину на этот раз он не заедет из опасений, что его визит будет выглядеть политическим жестом перед президентскими выборами, которые пройдут в октябре этого года.