«Քասինի» զոնդը Սատուռնի երեք լուսինների բացառիկ լուսանկար Է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գիտնականները «Քասինի» տիեզերական զոնդի միջոցով ստացել են Սատուռնի երեք արբանյակների բացառիկ լուսանկար՝ կիսալուսինների տեսքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է NASA-ի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
Լուսանկարում ամենախոշոր արբանյակը Տիտանն Է: Այն գտնվում Է «Քասինիից» մոտավորապես 2 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա:
Ռեյա արբանյակը լուսանկարի ձախ կողմի վերեւում Է, այն հետազոտական զոնդից բաժանել Է 3,5 միլիոն կիլոմետր: Երրորդ արբանյակը՝ Միմասն Է, եւ այն գտնվում Է «Քասինիից» 3,1 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, պատկերը գիտական տիեզերանավի ապարատների միջոցով ստացվել Է 2015 թվականի մարտի 25-ին: «Քասինիի» առաքելությունը NASA-ի, ԵՏԳ-ի (Եվրոպայի տիեզերական գործակալության) եւ Իտալիայի տիեզերական գործակալության համատեղ ծրագիրն Է:

Зонд "Кассини" сделал уникальный снимок трех лун Сатурна
Уникальный снимок трех спутников Сатурна ввиде полумесяцев получили ученые спомощью космического зонда "Кассини",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
На снимке самый крупный спутник— Титан. Он находился от "Кассини" нарасстоянии примерно в2 миллиона километров. Спутник Рея— вверху слева наснимке, его отделяли отисследовательского зонда 3,5 миллиона километров. Третий спутник— Мимас ион находился от "Кассини" нарасстоянии в3,1 миллиона километров.
Изображение было получено спомощью аппаратуры научного космического корабля 25 марта 2015 года. Миссия "Кассини является совместным проектом НАСА, ЕКА (Европейское космическое агентство) иИтальянского космического агентства.