Հայաստանին էներգետիկ նախագծերից դուրս թողնելը խախտում է կայունությունը. բրիտանացի փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դուրս է մնացել Հարավային Կովկասի էներգետիկ նախագծերից, ինչը անապահովության զգացում է առաջ բերում ու խախտում կայունությունը։ Տեսակետը`Լոնդոնի Թագավորական քոլեջի փորձագետ Թրեյսի Ջերմանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի 89-րդ «Ռոուզ ռոթ» սեմինարի եզրափակիչ քննարկումների ժամանակ Ջերմանը շեշտեց, որ էներգետիկ անվտանգությունն ուղղակիորեն կապ ունի պետական անվտանգության հետ։ Նավթի եւ գազի մատակարարումների խախտումները կարող են սպառնալիք հանդիսանալ ազգային անվտանգությանը։
«Շատ կարեւոր է դիվերսիֆիկացնել էներգիայի աղբյուրները։ Ուսումնասիրելով Եվրոպայի անվտանգության հարցում Հարավային Կովկասի դերը՝ անհրաժեշտ է նշել, որ տարածաշրջանն աշխարհում գազի ամենախոշոր շուկաներից է»,- ասաց Թրեյսի Ջերմանը: Նրա խոսքով` Եվրամիությունը գերագնահատել է ինչպես իր էներգետիկ, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությունը՝ փորձելով դիվերսիֆիկացնել էներգառեսուրսների աղբյուրները: Այժմ Եվրամիությունը լուրջ անհանգստություններ ունի էներգետիկ ոլորտում, ինչը կապված է Ռուսաստանի հետ: Ըստ փորձագետի, ՌԴ-ն էներգետիկ ոլորտի գլխավոր մատակարարն է դեպի Եվրամիություն, սակայն վերջին 10 տարվա ընթացքում ցուցաբերում է անկանխատեսելի վարք: Ըստ Ջերմանի, դրանով է պայմանավորված, որ այժմ ԵՄ-ն փորձում է այլ ուղիներ փնտրել:
«ԵՄ-ն նախատեսում է ընդլայնել գազամուղը Թուրքիայի տարածքով, Ադրիատիկ ծովով դեպի Իտալիա։ Վերջին ժամանակներս խոսում են Ռուսաստանից Սեւ ծովի հատակով Թուրքիա գազ մատակարարելու նախագծերի մասին, սակայն ամեն բան դեռ անորոշ է։ Կարեւոր է, որ այդ ենթակառուցվածքները կապում են Հարավային Կովկասը Եվրոպայի հետ, բացի այդ, կապում են նաեւ պետությունները եւ պետությունների միջեւ համագործակցություն են պահանջում նման գազամուղեր կառուցելու համար։ Այդ համակարգը նշանակում է, որ օգուտը կարելի է կիսել հարեւանների հետ, որոնք նման ռեսուրսներ չունեն»,- հավելեց Թրեյսի Ջերմանը:
Երևանում ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի և ՀՀ ԱԺ համագործակցությամբ` հունիսի 18-20-ին անց է կացվում «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տեւական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում» խորագրով Ռոուզ Ռոթ 89-րդ սեմինարը: Սեմինարի առանցքում են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են Հայաստանի համագործակցությունը եվրաատլանտյան համայնքի հետ, միջնորդության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում, բարեվարքության հաստատումն իբրեւ ՀՀ-ում պաշտպանական բարեփոխումների մաս, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS: Armenia has been left out of the energy projects of the South Caucasus, which emerges a sense of insecurity and violates the stability. The opinion belongs to the expert of the King’s College of London Tracy German. Armenpress reports that during the final discussions of the 89th Roth-Rose seminar of the NATO Parliamentary Assembly held in Yerevan, German stressed that the energy security is directly linked to the national security. Oil and gas supply violations could be a threat to the national security.
“It is very important to diversify the energy sources. Having examined the role of the South Caucasus in the Europe’s security, it should be noted that the region is one of the largest gas markets in the world”, - stated Tracy German.
According to her, the European Union has overestimated its energy and foreign policy, trying to diversify the energy resources. Now the EU has serious concerns about the energy sector, which is connected with Russia. According to the expert, the Russian Federation is the EU’s main supplier in the sector of energy, though during the last 10 years it demonstrates an unpredictable behavior. The expert of the King’s College of London Tracy German states that it is the reason why the European Union is trying to find other ways.
“The EU is planning to expand its pipeline through Turkey, via the Adriatic Sea to Italy. Recently they speak about projects of supplying gas from Russia to Turkey through the Black Sea, though everything is still uncertain. It is important that these infrastructures link Europe with the South Caucasus. Moreover they tie also the states and demand cooperation between the states to build a gas pipeline. This system means that thebenefits can be shared with the neighbors, who do not have such resources”,- added Tracy German.