Հայաստանին էներգետիկ նախագծերից դուրս թողնելը խախտում է կայունությունը. բրիտանացի փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դուրս է մնացել Հարավային Կովկասի էներգետիկ նախագծերից, ինչը անապահովության զգացում է առաջ բերում ու խախտում կայունությունը։ Տեսակետը`Լոնդոնի Թագավորական քոլեջի փորձագետ Թրեյսի Ջերմանինն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի 89-րդ «Ռոուզ ռոթ» սեմինարի եզրափակիչ քննարկումների ժամանակ Ջերմանը շեշտեց, որ էներգետիկ անվտանգությունն ուղղակիորեն կապ ունի պետական անվտանգության հետ։ Նավթի եւ գազի մատակարարումների խախտումները կարող են սպառնալիք հանդիսանալ ազգային անվտանգությանը։
«Շատ կարեւոր է դիվերսիֆիկացնել էներգիայի աղբյուրները։ Ուսումնասիրելով Եվրոպայի անվտանգության հարցում Հարավային Կովկասի դերը՝ անհրաժեշտ է նշել, որ տարածաշրջանն աշխարհում գազի ամենախոշոր շուկաներից է»,- ասաց Թրեյսի Ջերմանը: Նրա խոսքով` Եվրամիությունը գերագնահատել է ինչպես իր էներգետիկ, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությունը՝ փորձելով դիվերսիֆիկացնել էներգառեսուրսների աղբյուրները: Այժմ Եվրամիությունը լուրջ անհանգստություններ ունի էներգետիկ ոլորտում, ինչը կապված է Ռուսաստանի հետ: Ըստ փորձագետի, ՌԴ-ն էներգետիկ ոլորտի գլխավոր մատակարարն է դեպի Եվրամիություն, սակայն վերջին 10 տարվա ընթացքում ցուցաբերում է անկանխատեսելի վարք: Ըստ Ջերմանի, դրանով է պայմանավորված, որ այժմ ԵՄ-ն փորձում է այլ ուղիներ փնտրել:
«ԵՄ-ն նախատեսում է ընդլայնել գազամուղը Թուրքիայի տարածքով, Ադրիատիկ ծովով դեպի Իտալիա։ Վերջին ժամանակներս խոսում են Ռուսաստանից Սեւ ծովի հատակով Թուրքիա գազ մատակարարելու նախագծերի մասին, սակայն ամեն բան դեռ անորոշ է։ Կարեւոր է, որ այդ ենթակառուցվածքները կապում են Հարավային Կովկասը Եվրոպայի հետ, բացի այդ, կապում են նաեւ պետությունները եւ պետությունների միջեւ համագործակցություն են պահանջում նման գազամուղեր կառուցելու համար։ Այդ համակարգը նշանակում է, որ օգուտը կարելի է կիսել հարեւանների հետ, որոնք նման ռեսուրսներ չունեն»,- հավելեց Թրեյսի Ջերմանը:
Երևանում ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի և ՀՀ ԱԺ համագործակցությամբ` հունիսի 18-20-ին անց է կացվում «Անվտանգությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում. տեւական խաղաղության խթանումը տարածաշրջանում» խորագրով Ռոուզ Ռոթ 89-րդ սեմինարը: Սեմինարի առանցքում են այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են Հայաստանի համագործակցությունը եվրաատլանտյան համայնքի հետ, միջնորդության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում, բարեվարքության հաստատումն իբրեւ ՀՀ-ում պաշտպանական բարեփոխումների մաս, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունը Հարավային Կովկասում:

Невключение Армении в энергетические программы нарушает стабильность – британский эксперт
Армения оказалась вне энергетических программ Южного Кавказа, что порождает чувство незащищенности и нарушает стабильность. Как передает Арменпресс, в ходе заключительного семинара проходящего в Ереване 89-ого семинара ПА НАТО «Роуз-Рот» такое мнение высказал британский эксперт Трейси Джерман.
Джерман подчеркнул, что энергетическая безопасность напрямую связана с государственной безопасностью. Нарушения нефте- и газоснабжения могут стать угрозой национальной безопасности.
«Очень важно диверсифицировать источники энергии. Изучая роль Ю.Кавказа в безопасности Европы, нужно отметить, что этот регион– один из крупнейших газовых рынков», - сказал он. По словам Джермана, Евросоюз переоценил свою как энергетическую, так и внешнюю политику, пытаясь диверсифицировать источники энергии. Ныне у ЕС серьезные проблемы в энергетической сфере, что связано с Россией. Он считает, что РФ – основной поставщик энергии в ЕС, но в последние 10 лет вона едет себя непредсказуемо. По словам Джермана, именно поэтому ЕС ищет новые пути.
«ЕС намерен расширить газопровод по территории Турции, через Адриатическое море в Италию. Много говорят о газопроводе из России в Турцию по дну Черного моря, но все очень неопределенно. Важно, что эти инфраструктуры связывают Ю.Кавказ с Европой, но кроме того, это означает еще и связь и сотрудничество между государствами. Эта система подсказывает, что выгоду можно разделить с соседями, которые лишены таких ресурсов», - добавил Джерман.
Парламентская ассамблея НАТО совместно с Национальным Собранием Республики Армения с 18 по 20 июня проводит в Ереване 89-ый семинар Роуз-Рот на тему "Безопасность и стабильность на Южном Кавказе: стимулирование длительного мира в регионе". Основными темами семинара стали сотрудничество Армении с евроатлантическим сообществом, роль посредничества в конфликте Нагорного Карабаха, преобразования в системе обороны РА, партнерство НАТО на Южном Кавказе.