Ճապոնացի գիտնականները սովորել են երեք րոպեում ախտորոշել քաղցկեղը վաղ փուլերում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի գիտնականները մշակել են մի տեխնոլոգիա, որը թույլ Է տալիս արյան մեկ կաթիլով երեք րոպեում հայտնաբերել ուռուցքաբանական հիվանդությունը վաղ փուլում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Տեխնոլոգիան թույլ Է տալիս ընդամենը մեկ կաթիլ արյամբ որոշել չարորակ ուռուցքի առկայությունը, ինչպես նաեւ վաղ փուլում հայտնաբերել ստամոքսի, հաստ աղու եւ ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղն ընդամենը երեք րոպեում: Նման տեխնոլոգիա աշխարհում այլեւս ոչ մի տեղ չկա»,- ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է MYTECH ընկերության գիտական աշխատակից Կացույուկի Հասեգավան, ընկերություն, որը Սյովա համալսարանին կից Տոյոսյու հիվանդանոցի հետ համատեղ ստեղծել Է նոր տեխնոլոգիան:
Ընկերությունը մշակել Է հատուկ բաղադրության մետաղից թիթեղ: Չարորակ ուռուցքով հիվանդի՝ թիթեղի վրա զետեղված արյան կաթիլն ուլտրամանուշակագույն եւ այլ տեսակի ճառագայթումներով մշակման ժամանակ սկսում Է լուսարձակել, իսկ բարորակ ուռուցքով մարդու արյունը լույս չի ճառագայթում:
«Սա աշխարհում բացարձակ նոր նվաճում Է: Այս եղանակը պարզ Է կիրառման մեջ եւ այն կարելի Է ցանկացած հիվանդանոցում սկսել օգտագործել թեկուզ վաղը»,- ասել Է Հասեգավան:

Ученые Японии научились определять рак на ранних стадиях за три минуты
Японские ученые разработали технологию, которая позволяет поодной капле крови затри минуты выявить онкологическое заболевание наранней стадии,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Технология позволяет определить всего поодной капле крови наличие злокачественной опухоли, атакже выявить наранней стадии рак желудка, толстой кишки иподжелудочной железы всего затри минуты. Такой технологии больше нет нигде вмире",— сообщил РИА Новости Кацуюки Хасэгава— научный сотрудник компании MYTECH, которая совместно сбольницей Тоёсю приУниверситете Сёва создала новую технологию.
Компания разработала пластину изметалла особого состава. Помещенная напластину капля крови пациента созлокачественной опухолью приобработке ультрафиолетовым идругими видами излучения начинает светиться, акровь человека сдоброкачественной опухолью света неизлучает.
"Это является абсолютно новым достижением вмире. Этот способ прост вприменении иего можно начать использовать влюбой больнице хоть завтра",— сказал Хасэгава.