Airbus կոնցեռնը 900 արբանյակ կկառուցի Համացանցից օգտվելու հնարավորությունն ապահովելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Airbus եվրոպական ավիակոնցեռնի ներկայացուցիչները հայտնել են մասնավոր OneWeb Ltd ընկերության համար 900 արբանյակ նախագծելու եւ կառուցելու պլանների մասին, որոնք կկարողանան միլիարդավոր մարդկանց ապահովել Համացանցից օգտվելու հնարավորությունը: Գործարկումները նշանակված են 2018 թվականի սկզբին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«OneWeb արբանյակները կարտադրվեն մեծ քանակությամբ, դրանցից յուրաքանչյուրը կկշռի մինչեւ 150 կիլոգրամ: Ամբողջ ցանցի գործարկումից հետո համակարգը կկարողանա ամբողջ աշխարհի գյուղական շրջանների համար տվյալների փոխանցման արագությունն ապահովել վայրկյանում 10 տերաբիթ մակարդակի վրա»,-ասված Է ընկերության հայտարարության մեջ: Նրա հիմնադիր եւ կառավարիչ Գրեգ Ուայլերի խոսքով՝ ամբողջ նախագծի արժեքը գնահատվում Է 1,5-2 միլիարդ դոլար:
Առաջին խմբաքանակը՝ թվով 10 արբանյակներ, կկառուցվեն Ֆրանսիայի Թուլուզ քաղաքում, որտեղ եւ կտեղակայվեն Airbus-ի արտադրական հզորությունները: Այնուհետեւ հավաքումը կսկսվի նաեւ ԱՄՆ-ում: Սարքերի արձակման համար կընտրվեն այն ընկերությունները, որոնք մասնագիտացած են փոքր բեռնատար տիեզերանավերի ստեղծման բնագավառում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Концерн Airbus намерен построить 900 спутников для обеспечения доступа к интернету
Представители европейского авиаконцерна Airbus сообщили о планах сконструировать и построить 900 спутников для частной компании OneWeb Ltd, которые смогут обеспечить высокоскоростной доступ в интернет для миллиардов людей. Запуски намечены на начало 2018 года, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Спутники OneWeb будут производиться в больших количествах, каждый будет весить меньше 150 кг. После запуска всей сети система сможет обеспечивать скорость передачи данных на уровне 10 терабит в секунду для сельских районов по всему миру", - говорится в заявлении компании. По словам ее основателя и управляющего Грега Уайлера, стоимость всего проекта оценивается в $1,5-2 млрд.
Первая партия - 10 спутников - будет построена во Франции в Тулузе, где и размещены производственные мощности Airbus. Потом сборка начнется и в США. Для запуска аппаратов будут выбраны компании, специализирующиеся на создании малых грузовых космических кораблей.