«Նոր գիրք»-2/20. «Սերը Մոսկվայում»
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն տեղեկություններ է հաղորդում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերի մասին: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ և ծանոթանալ դասական երկերին ու արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր ցանկերից ընտրեք այն գրքերը, որոնք ձեզ դուր են գալիս և սկսեք ընթերցել: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է նոր հրատարակած երկու ուշագրավ գիրք՝ երկու խորագրի ներքո:
Վահրամ Մարտիրոսյան, «Սերը Մոսկվայում»
Կարող է զարմանալի թվալ, բայց... հայ արձակում սիրավեպեր չկան: Կամ այնքան հազվադեպ են, որ դժվար է միանգամից հիշել: Վահրամ Մարտիրոսյանի նոր վեպի վերնագրի երանգը հուշում է, որը ամենաանհավանական արկածն է, որ կարող է պատահել Մոսկվայում, բայց այն իսկապես սիրո պատմություն է: Վեպի հերոսները սիրահարվում են և երջանիկ են միասին, ասես անկշռելիության թաղանթում, մինչև այն ճեղքում ու ներս է թափանցում իրականությունը՝ երեկ աշխարհակալ-միաձույլ – այսօր ազգային հակասություններից, սոցիալական անարդարությունից ու բռնություններից ծվատվող մեգապոլիսը: Խմբագիր՝ Արքմենիկ Նիկողոսյան: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:
Դասական ստեղծագործություններ
Հարփըր Լի , «Ծաղրասարյակ սպանելը... »
Վեպի գործողությունները ծավալվում են ամերիկյան մի փոքր քաղաքում համեստ մի ընտանիքի պատմության շուրջ: Իննամյա հերոսուհու աչքերով հետևելով վեպի իրադարձություններին` սկսում ես խորհրդածել այնպիսի լուրջ հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են հանդուրժողականությունը, արդարադատությունը, բարությունը, խիղճն ու պարտքի զգացումը: Եվ ի վերջո, տող առ տող, վեպի՝ ասես պարտադրող ինքնաքննության ճանապարհով, համաձայնում ես երեխայի այն վերլուծությանը, որին նա հանգում է երեք տարվա փորձառության, իսկ դու` ընթերցանությունից ստացած հոգեկան փորձի արդյունքում. «Մենք դեռ էլի ենք մեծանալու, բայց մեզ սովորելու քիչ բան է մնացել թերևս միայն հանրահաշիվը»: Գիրքը հրատարակել է «Զանգակ»-ը:

“New Book”-2/20. “Love in Moscow”
YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Armenpress news agency continues to introduce the project “New Book.” It provides information about the fiction books published by Armenian publishing houses. Lovers of literature have a chance to gain information about the tendencies in the classical and contemporary literature.This week Armenpress has singled out two newly published books:
Contemporary Literature
Vahram Martirosyan, “Love in Moscow”
Surprising though it may sound, there are no romance novels in the Armenian prose or they are so rare that it is hard to remember one at once. Vahram Martirosyan’s new novel is a love story. The heroes of the book fall in love and are happy together as though they were in a shell of weightlessness until the reality cracks it and creeps into. The editor is Arqmenik Nikoghosyan. The book was published by “Antares”
Classical literature
Harper Lee, “To Kill a Mockingbird”
The actions of the novel take place in a small American city around the story of a humble family. Following the events of the novel through the eyes of a nine-year-old girl, you start thinking about such important issues as tolerance, jurisdiction, kindness and conscience. And finally, you come to agree with the child’s analysis at which she arrives as a result of experience of 3 years and you - as a result of the mental experience obtained from reading: “We are going to grow up further but there is little we can learn, maybe only the algebra.” The book was published by “Zangak.”