Նոբելյան դափնեկիր Հանթը ներողություն Է խնդրել «լաբորատորիայի աղջիկների» վերաբերյալ իր խոսքերի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի կենսաքիմիկոս, բժշկության եւ ֆիզիոլոգիայի բնագավառում 2001 թվականի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր սըր Թիմոթի Հանթը ներողություն Է խնդրել լաբորատորիայում «աղջիկների հետ կապված խնդիրների» մասին ասած իր խոսքերի համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է BBC-ն:
Ինչպես հաղորդվում Է, Հանթը Հարավային Կորեայում կայացած խորհրդաժողովում հայտարարել Է, որ լաբորատորիայում կանայք աշխատանքի ժամանակ լաց են լինում եւ սիրահարվում իրենց գործընկերներին:
«Եկեք ես ձեզ պատմեմ աղջիկների հետ կապված իմ խնդիրների մասին: Երբ նրանք լաբորատորիայում են, երեք բան Է պատահում. դու սիրահարվում ես նրանց, նրանք սիրահարվում են քեզ, իսկ հետո, երբ դու նրանց քննադատում ես, նրանք լաց են լինում»,-Հանթի խոսքը մեջբերում են լրատվամիջոցները:
BBC-ին տված իր մեկնաբանության մեջ գիտնականն ասել Է, որ ինքն «իրոք ափսոսում Է» իր խոսքերի համար, բայց միեւնույն ժամանակ նշել Է, որ նկատի Է ունեցել իր ասածը:
«Մեծ հիմարություն Էր դա ասել բոլոր այդ լրագրողների ներկայությամբ»,-հավելել Է Հանթը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Нобелевский лауреат Хант извинился за слова о "девушках в лаборатории"
Британский биохимик, лауреат Нобелевской премии в области медицины и физиологии 2001 года сэр Тимоти Хант извинился за свои слова о "проблемах с девушками" в лаборатории, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Как сообщается, Хант на конференции в Южной Корее заявил, что женщины во время работы в лаборатории плачут и влюбляются в своих коллег.
"Давайте я вам расскажу о моих проблемах с девушками. Три вещи случаются, когда они в лаборатории: ты влюбляешься в них, они влюбляются в тебя, а затем, когда ты их критикуешь, они плачут", - цитируют Ханта СМИ.
В комментарии "Би-би-си" ученый сказал, что он "действительно сожалеет" о своих словах, но в то же время отметил, что имел в виду сказанное.