Apple-ը ներկայացրել Է իր գործառնական համակարգերի նորացված տարբերակները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերությունը ներկայացրել Է իր բազային գործառնական համակարգերի նորացված եւ բարելավված տարբերակների մեծ լրակազմ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դրանք ցուցադրվել են Սան Ֆրանցիսկոյի Moscone West ցուցահանդեսային համալիրում հունիսի 8-ին բացված Apple-ի մշակողների ամենամյա համաշխարհային խորհրդաժողովում (Worldwide Developers Conference, или WWDC):
«Մենք շուկա ենք հանում երեք գործառնական համակարգերի՝ OS X - OS X El Capitan-ի, iOS - iOS 9-ի եւ WatchOS-ի նոր տարբերակները»,- հայտարարել Է Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուկը: Դրանք նախատեսված են համակարգիչների, շարժական կրիչների, ներառյալ սմարթֆոնների, եւ ընկերության նորագույն «խելացի ժամացույցների»՝ Apple Watch-ի համար: Այս բոլոր բարելավված ծրագրերն ամռան վերջից - աշնան սկզբից անվճար կտրամադրվեն Apple-ի համակարգերի տերերին:
Խորհրդաժողովում նաեւ հայտարարվել Է ընկերության կողմից իր սեփական լրատվական ծառայության՝ Apple News-ի գործարկման մասին: Այն տրամադրում Է խոշորագույն մեդիա հրատարակությունների ընթացիկ քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային տեղեկատվությանը ծանոթանալու հնարավորություն:
Ընկերությունն առանձնահատուկ ջանքեր Է գործադրել հավելվածների հետագա զարգացման համար: «Կարող եմ հայտնել, որ Apple Store խանութներում ներբեռնված հավելվածների քանակն այժմ հասել Է 100 միլիարդի»,- ասել Է Թիմ Քուկը: Նա նշել Է, որ առավել արագ զարգանում Է Apple Watch-ի համար նախատեսված հավելվածների շուկան:
Apple-ի մշակողների ամենամյա համաշխարհային խորհրդաժողովի աշխատանքը կտեւի մինչեւ հունիսի 12-ը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Apple представила обновленные версии своих операционных систем
Компания Apple представила 8 июня широкий набор обновленных и улучшенных версий своих базовых операционных систем. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,oни были продемонстрированы на открывшейся в Сан-Франциско в выставочном комплексе Moscone West ежегодной Всемирной конференции разработчиков Apple (Worldwide Developers Conference, или WWDC).
"Мы выпускаем на рынок новые версии трех операционных систем: OS X - OS X El Capitan, iOS - iOS 9 и WatchOS", - заявил глава Apple Тим Кук. Они предназначены для компьютеров, мобильных носителей, включая смартфоны, и новейших "умных часов" компании - Apple Watch. Все эти улучшенные программы будут предоставляться бесплатно владельцам систем Apple с конца лета - начала осени.
На конференции объявлено также о запуске компанией своей собственной информационной службы - Apple News. Она предоставляет доступ к текущей политической, экономической и культурной информации из крупнейших медийных изданий. Особые усилия компания предприняла для дальнейшего развития приложений. "Могу сообщить, что количество скаченных приложений в магазинах Apple Store сейчас достигло 100 млрд", - сказал Тим Кук. Он отметил, что наиболее быстро развивается рынок приложений для Apple Watch.