Միլիարդատեր Բաֆետի հետ ճաշկերութը 2,35 մլն դոլարով վաճառվել Է աճուրդում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի միլիարդատեր- ներդրող Ուորեն Բաֆետի հետ ճաշկերույթը 2 միլիոն 345,678 հազար դոլարով վաճառվել Է eBay ինտերնետ-աճուրդում, ինչն արժեքով չորրորդ արդյունքն Է նման ակցիայի անցկացման ամբողջ ժամանակամիջոցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Աճուրդի հաղթող Է դարձել Չժու Են՝ Չինաստանի Dalian Zeus Entertainment Co առցանց խաղեր մշակողի տնօրենների խորհրդի նախագահը:
Անցյալ տարի Բաֆետի հետ ճաշելը գնահատվել Էր մոտավորապես 2,167 միլիոն դոլար: Արժեքի ռեկորդը սահմանվել Է 2012 թվականին եւ կազմել 3 միլիոն 456,789 հազար դոլար. այն ժամանակ գնորդը գերադասել Էր մնալ անհայտ:
Այս տարի բարեգործական աճուրդը կայացել Է արդեն 16-րդ անգամ: Նախնական գումարը կազմել Է 25 հազար դոլար:
Աճուրդի հաղթողը Բաֆետի հետ կճաշի Նյու Յորքի հեղինակավոր ռեստորաններից մեկում՝ Մանհեթենի Smith & Wollensky սթեյքհաուսում: Նա իրավունք ունի իր հետ հրավիրելու յոթ հոգու:
Բաֆետը, որն այժմ 84 տարեկան Է, չորրորդ տեղն Է զբաղեցնում Forbes հանդեսի միլիարդատերերի վարկանիշում: Նրա կարողությունը գնահատվում Է 69,2 միլիարդ դոլար, գրեթե ամբողջ այդ գումարը կտակված Է բարեգործական կարիքների համար:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, նման աճուրդների անցկացման ժամանակ Բաֆետին հաջողվել Է ներգրավել շուրջ 20,2 միլիոն դոլար (հաշվի առնելով 2015 թվականը): Ամբողջ եկամուտն ստացվում Է Glide Foundation բարեգործական հիմնադրամում, որն ապահովում Է բժշկական օգնություն եւ տարվա ընթացքում շուրջ 1 միլիոն չափաբաժին անվճար կերակուր Է տրամադրում կարիքավորներին: Արդեն 50 տարի աշխատող Glide-ը եղել Է միլիարդատիրոջ կնոջ՝ Սյուզեն Թոմփսոն Բաֆետի կողմից սիրված բարեգործական հիմնադրամը, որը մահացել Է 2004 թվականին:

Обед с миллиардером Баффетом продан на аукционе за $2,35 млн
Обед с американским инвестором-миллиардером Уорреном Баффетом был продан на интернет-аукционе eBay за $2 млн 345,678 тыс., что является четвертым по стоимости результатом за все время проведения подобной акции,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Победителем аукциона стал Чжу Е (Zhu Ye), председатель совета директоров китайского разработчика онлайн-игр Dalian Zeus Entertainment Co.
В прошлом году трапеза с Баффетом была оценена примерно в $2,167 млн. Рекорд стоимости был установлен в 2012 году и составил $3 млн 456,789 тыс., покупатель тогда предпочел остаться неизвестным.
В этом году благотворительные торги состоялись уже в 16-й раз. Начальная ставка составляла $25 тыс.
Победитель аукциона будет обедать вместе с Баффетом в одном из престижных нью-йоркских ресторанов - стейкхаусе Smith & Wollensky на Манхэттене. Он имеет право пригласить с собой семь человек.
Баффет, которому сейчас 84 года, занимает четвертое место в рейтинге миллиардеров журнала Forbes. Его состояние оценивается в $69,2 млрд, почти все оно завещано на благотворительные нужды.
За время проведения подобных аукционов Баффету удалось привлечь около $20,2 млн (с учетом 2015 года). Весь доход поступает в благотворительный фонд Glide Foundation, который обеспечивает медицинскую помощь и предоставляет около 1 млн порций бесплатной еды для нуждающихся в течение года. Работающий уже более 50 лет Glide был любимым благотворительным фондом жены миллиардера - Сьюзен Томпсон Баффет, которая умерла в 2004 году.