Ամերիկուհին կփորձի մակույկով միայնակ կտրել-անցնել Խաղաղ օվկիանոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի քաղաքացի Սոնյա Բաումշտայնը հունսի 7-ին միայնակ նավարկություն Է սկսել թիամակույկով՝ մտադրվելով դառնալ պատմության մեջ առաջին կինը, որը միայնակ կկտրի-կանցնի Է Խաղաղ օվկիանոսը:
Բաումշտայնը հունիսի 7-ին դուրս Է եկել Ճապոնիայի Տյոսի նավահանգստից՝ սկսելով իր ճանապարհորդությունը, որը կտեւի չորսից մինչեւ վեց ամիս, այն կավարտվի Միացյալ Նահանգների Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում: Երեսնամյա Բաումշտայնը պետք Է թիամակույկով հաղթահարի շուրջ 9650 կիլոմետր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Reuters գործակալությանը:
Բաումշտայնի՝ ութ մետր երկարությամբ եւ 300 կիլոգրամ քաշով նավակը սարքավորված չԷ ո՛չ շարժիչով, ո՛չ Էլ առագաստով: Նավակում կա 544 կիլոգրամ ուտելիքի պաշար, այնտեղ կա հատուկ սարք, որն անալիացնում Է ծովային ջուրը: Նավակում նաեւ տեղակայված են արբանյակային հեռախոս եւ GPS տվիչ, որով կհետեւեն ամերիկուհու շարժմանը, որպեսզի արտակարգ իրադրության դեպքում կարողանան ժամանակին անհրաժեշտ օգնություն ցույց տալ նրան:
Ավելի վաղ, ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, 16 հոգի փորձել են նման կերպ կտրել-անցնել օվկիանոսը, բայց սոսկ երկու տղամարդու Է հաջողվել ավարտել իրենց ճանապարհորդությունը, նրանք երկուսն Էլ Ֆրանսիայի քաղաքացիներ են. Ժերար դ’Աբովիլը Խաղաղ օվկիանոսը թիամակույկով կտրել-անցնել Է 1991 թվականին, իսկ Էմանուել Կուադրեն՝ 2005 թվականին:
Մյուս կինը, որը 2013 թվականին որոշել Էր նունյպիսի նավարկություն կատարել, եղել Է բրիտանուհի Սառա Օութենը, սակայն նրան չի հաջողվել նպատակին հասնել այն պատճառով, որ հոսանքը նրա նավակը քշել-տարել Է նախատեսված ուղեգծից դեպի հյուսիս, եւ նավարկության 149 օրվանից հետո ճանապարհորդությունն ավարտվել Է:

Гражданка США попытается в одиночку пересечь Тихий океан на лодке
Гражданка США Соня Баумштейн начала ввоскресенье одиночное плаванье ввесельной лодке, намереваясь стать первой вистории женщиной, пересекшей водиночку Тихий океан.
Баумштейн отплыла ввоскресенье изяпонского порта Тёси, начав свое путешествие, которое продлится отчетырех дошести месяцев, оно завершится вамериканском городе Сан-Франциско. Тридцатилетняя Баумштейн должна преодолеть ввесельной лодке порядка 9650 километров,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Лодка Баумштейн длиной семь метров ивесом в300 килограмм необорудована нимотором, нипарусом. На борту лодки имеются 544 килограмма запасов еды, она оборудована специальным прибором, который опресняет морскую воду. На лодке также установлен спутниковый телефон идатчик GPS, покоторому будет отслеживаться передвижение американки, чтобы вслучае чрезвычайной ситуации ей смогли вовремя оказать необходимую помощь.
Ранее 16 человек пытались пересечь океан подобным образом, нотолько двум мужчинам удалось завершить свое путешествие, они оба граждане Франции, Жерар д'Абовилль пересек Тихий океан навесельной лодке в1991 году, аЭммануэль Куадре— в2005 году.
Другой женщиной, в2013 году решившейся натакое плавание, была британка Сара Оутен, однако ей неудалось достичь цели из-за того, что ее лодку унесло течением севернее намеченного курса, ипутешествие закончилось после 149 дней плавания.