Նշվել են Միջերկրական ծովի տասը ամենագեղատեսիլ լողափերը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի The Daily Mail հրատարակությունը կազմել Է Միջերկրական ծովի տասը ամենագեղատեսիլ լողափերի թոփ-ցանկը: Դրանում տեղ են գտել Հունաստանի երեք, Իսպանիայի եւ Իտալիայի երկուական լողափեր, ինչպես նաեւ առողջարանային վայրեր Ալբանիայում, Խորվաթիայում եւ Թուրքիայում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրատարակության վարկածով՝ Միջերկրական ծովի տասն ամենագեղեցիկ լողափերի ցուցակն ունի հետեւյալ տեսքը.
1. Egremni (Լեֆկաս կղզի, Հունաստան)
2. Cala Mitjaneta (Մենորկա կղզի, Իսպանիա)
3. Navagio Beach (Զակինֆ, Հունաստան)
4. Elafonissi Beach (Կրետե կղզի, Հունաստան)
5. Monterosso Beach (Չինկվե Տերե, Իտալիա)
6. Himara Beach (Հիմարա, Ալբանիա)
7. Spiaggia Rosa (Սարդինիա, Իտալիա)
8. Baska Voda Beach (Բաշկա Վոդա, Խորվաթիա)
9. Turquoise Coast (Փաթարա, Թուրքիա)
10. Cabo de Gata (Անդալուսիա, Իսպանիա)
Հունաստանի՝ ցուցակում հայտնված բոլոր լողափերը գտնվում են կղզիներում: Լեֆաքս (Լեֆքադա) կղզում Egremni լողափը փորձագետները գերադասել են բնական վառ, «հիանալի, առանց ամեն տեսակ Instagram-զտիչներ» գույների համար, Navario-ն (Զակինֆ)՝ ձյունասպիտակ ավազի, իսկ Elafonissi-ն՝ ջրի իդեալական թափանցիկության համար:
Մասնագետները խորհուրդ են տվել ուշադրություն դարձնել Himara Beach-ին՝ Ալբանական ռիվիերան համարելով զբոսաշրջիկների կողմից լոկ ժամանակավորապես թերագնահատված: Նրանք նշել են, որ հենց Հիմարա քաղաքն Է պահպանել հունական ժառանգությունը, եւ այդ ազգության ներկայացուցիչներն են գերակշռում բնակչության Էթնիկական կազմում:
Զբոսաշրջության փորձագետները նշում են, որ ցանկը չի կազմվել վարկանիշի ձեւաչափով: Այն կազմվել Է The Daily Mail-ի խմբագրության անձնական գերադասությունների հիման վրա:

Названы десять самых живописных пляжей Средиземноморья
Британское издание The Daily Mail составило топ-лист десяти самых живописных пляжей Средиземноморья. В него вошли три греческих пляжа, по два испанских и итальянских, а также курортные точки в Албании, Хорватии и Турции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Список десяти самых красивых средиземноморских пляжей, по версии издания, выглядит так:
1. Egremni (остров Лефкас, Греция)
2. Cala Mitjaneta (остров Менорка, Испания)
3. Navagio Beach (Закинф, Греция)
4. Elafonissi Beach (остров Крит, Греция)
5. Monterosso Beach (Чинкве-Терре, Италия)
6. Himara Beach (Химара, Албания)
7. Spiaggia Rosa (Сардиния, Италия)
8. Baska Voda Beach (Башка-Вода, Хорватия)
9. Turquoise Coast (Патара, Турция)
10. Cabo de Gata (Андалусия, Испания)
Все попавшие в список греческие пляжи расположены на островах. Пляжу Egremni на острове Лефкас (Лефкада) эксперты отдали предпочтение за яркие природные краски, «прекрасные безо всяких Instagram-фильтровե, Navagio (Закинф) — за белоснежный песок, а Elafonissi — за идеальную прозрачность воды.
Специалисты рекомендовали обратить внимание на Himara Beach, назвав Албанскую ривьеру лишь временно недооцененной туристами. Они отметили, что именно город Химара сохранил греческое наследие и представители этой национальности доминируют в этническом составе населения.
Эксперты по туризму отмечают, что список не составлялся в формате рейтинга. Он был сформирован на основе личных предпочтений редакции The Daily Mail.