ԱՄՆ-ում սատկել Է աշխարհի ամենածեր կատուն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգում սատկել Է աշխարհի ամենածեր կատուն: Ինչպես հաղորդվում Է Գիննեսի ռեկորդների գրքի կայքում, Տիֆանի Երկրորդ մականվամբ կենդանին, որը 27 տարեկան 2 ամսական եւ 20 օրական Էր, մահացել Է քնի մեջ: Մարդկային տարիքի վերահաշվարկով կատուն ապրել Է շուրջ 125 տարի, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տիֆանի Երկրորդը ծնվել Է 1988 թվականի մարտի 13-ին Սան Դիեգո քաղաքում: Նրա տիրուհին՝ Շերոն Վուրհիսը, նրան 10 դոլարով ձեռք Է բերել կենդանիների տեղական խանութում, երբ նա 6 շաբաթական Էր: Տիրուհին պատմել Էր, որ մինչեւ սատկելը կատուն պահպանում Էր լավ տեսողությունն ու լսողությունը: Դրա հետ մեկտեղ կենդանին տառապում Էր արյան բարձր ճնշումից:
Վուրհիսի խոսքով՝ կատուն ժամանակի մեծ մասն անցկացնում Էր տանը, բայց մի անգամ անհետացել Էր երկու տարով: «Նա ոչ մեկից ու ոչ մի բանից չԷր վախենում: Անցնում Էր շների կողքով եւ շատ համարձակ Էր»,-նշել Է տիրուհին:
Տիֆանիի նվաճումը Գիննեսի ռեկորդների գրքում գրանցվել Էր 2015 թվականի փետրվարին: Հրատարակության հեղինակները ճշտում են, որ երբեւիցե ապրած կատուներից ամենածերը սատկել Է 2005 թվականի օգոստոսի 6-ին 38 տարեկան եւ 3 օրական հասակում:

В США умерла самая старая кошка в мире
В американском штате Калифорния умерла старейшая в мире кошка,как передает Арменпресс, об этом сообщаетна сайте Книги рекордов Гиннесса, животное по кличке Тиффани Вторая (Tiffany Two) скончалось во сне в возрасте 27 лет 2месяцев и 20 дней. В пересчете на человеческий возраст кошка прожила около 125лет.
Тиффани Вторая родилась 13 марта 1988 года в городе Сан-Диего. Ее владелица Шэрон Вурхис (Sharon Voorhees) приобрела питомицу за 10долларов в местном зоомагазине, когда ей было шесть недель. Хозяйка рассказала, что до самой смерти у кошки сохранилось хорошее зрение и слух. При этом животное страдало от высокого кровяного давления.
По словам Вурхис, большую часть времени кошка проводила в доме, но однажды пропала на два года. «Она не боялась ничего и никого. Она ходила мимо собак, она очень смелаяե, — отметила владелица.
Достижение Тиффанибыло внесенов Книгу рекордов Гиннесса в феврале 2015 года. Авторы изданияуточняют, что самая старая из когда-либо живших кошек умерла 6 августа 2005 года в возрасте 38 лет и 3дней.