«Պուտինյան վագրը» կինոաստղ Է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կուզյա ամուրյան վագրը, որին անցյալ տարի ազատ արձակեց Վլադիմիր Պուտինը, դարձել Է «Պուտինյան վագրի հետքերով» ֆիլմի գլխավոր հերոսը, որը նկարահանել են ավստրալացի կինեմատոգրաֆիստները: Այս մասին հայտնել Է «Ֆենիքս» բնապահպանական հիմնադրամի տնօրեն Սերգեյ Բերեզնյուկը, որի խոսքը հունիսի 2-ին մեջբերել Է ՏԱՍՍ-ը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ֆիլմի սյուժեի հիմքում Կուզյայի ճանապարհորդությունն Է Չինաստանում եւ տեղացի բնակիչների վերաբերմունքը նման «հյուրերի» նկատմամբ: Վագրի ձագը 2014 թվականի աշնանը լողալով անցել Է Ամուրը եւ ճանապարհորդության գնացել Ընդերկնյայի տարածքով: Սակայն, այնտեղ նրան դուր չի եկել եւ արդեն այս տարի նա վերադարձել Է Ռուսաստան: Կենսաբանները նշել են, որ երիտասարդ գիշատիչը թափառական բնավորություն ունի:

Президентский тигр Кузя стал кинозвездой
Амурский тигр Кузя, выпущенный в прошлом году на волю Владимиром Путиным, стал главным героем фильма «По следам путинского тигра», снятого австралийскими кинематографистами. Об этом сообщил директор экологичесткого фонда «Феникс» Сергей Березнюк. Как передает Арменпресс, его слова приводит во вторник, 2 июня,ТАСС.
Основа сюжета фильма — путешествие Кузи по Китаю и отношение местных жителей к таким «гостям». Тигренок осенью 2014 года переплыл Амур и отправился в путешествие по территории Поднебесной. Однако, ему там не понравилось и уже в этом году он вернулся в Россию. Биологиговорилио бродячем характере молодого хищника.