FAO-ն աշխարհում սովյալների թվի կրճատում Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոլորակում սովյալների թիվը շարունակում Է կրճատվել եւ ներկայում կազմում Է 795 միլիոն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս տվյալները տեղ են գտել ՄԱԿ-ի Պարենավորման եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO), Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (ԻՖԱԴ) եւ Պարենավորման համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ)՝ մայիսի 27-ին Հռոմում հրապարակված տարեկան զեկույցում:
Աշխարհի զարգացող տարածաշրջաններում սովից տառապողների թիվը նվազել Է մինչեւ բնակչության 12,9 տոկոսը: «Այսպիսով, երկրների մեծամասնությունը՝ 129-ից 72-ը, հասել են Հազարամյակի նպատակներին, որոնք նախատեսում են 1990 թվականի համեմատությամբ 2015 թվականին սովյալների թվի կիսով չափ նվազեցում»,- ասված Է զեկույցում:
Այս առումով առանձնակի հաջողության են հասել Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի երկրները: Միեւնույն ժամանակ Աֆրիկայի երկրներում, չնայած հարաբերական առաջընթացին, սովի դեմ պայքարին խոչընդոտում են այնպիսի հիմնախնդիրներ, ինչպիսիք են բնական համաղետները, հիվանդությունները, քաղաքական անկայունությունը եւ ռազմական հակամարտությունները: «Այս պահին սով Է արձանագրված Աֆրիկայի 24 երկրներում, ինչը կրկնակի ավելի Է քան 1990 թվականին»,- նշված Է զեկույցում:
«Սովի դեմ պայքարի ուղղությամբ Հազարամյակի նպատակներին հասնելու հաջողությունները ցույց են տալիս, որ դա միանգամայն իրագործելի խնդիր Է: Մենք պետք Է հասնենք «զրոյական սովի» սերնդին: Այս նպատակին հասնելը պետք Է լինի զարգացման այն քաղաքականության կենտրոնում, որը կսահմանվի այս տարի»,- նոր տվյալները մեկնաբանել Է ՖԱՕ-ի գլխավոր տնօրեն Ժոզե Գրացիանու դա Սիլվան:

Число голодающих в мире опустилось ниже отметки в 800 млн человек
Число голодающих на планете людей продолжает сокращаться и в настоящее время составляет 795 млн человек. Такие данные содержатся в обнародованном сегодня здесь ежегодном докладе Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), Международного фонда сельскохозяйственного развития (ИФАД) и Всемирной продовольственной программы (ВПП),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В развивающихся регионах мира число страдающих от голода упало до 12,9% населения. "Таким образом, большинство - 72 из 129 - стран достигли Целей тысячелетия, предусматривавших снижение вдвое числа голодающих к 2015 году по сравнению с 1990-м годом", - говорится в докладе.
Особого успеха в этом плане достигли страны Азии, Латинской Америки и Карибского бассейна. В то же время в африканских странах, несмотря на относительный прогресс, борьбе с голодом препятствуют такие проблемы, как природные катаклизмы, болезни, политическая нестабильность и военные конфликты. "На данный момент голод зафиксирован в 24 странах Африки, что вдвое больше, чем в 1990-м году", - указывается в докладе.
"Успехи в достижении Целей тысячелетия по борьбе с голодом показывают, что это вполне посильная задача. Мы должны прийти к поколению "нулевого голода". Достижение этой цели должно стоять в центре политики развития, которая будет определена в этом году", - прокомментировал новые данные генеральный директор ФАО Жозе Грациану да Силва.