Նոր սերունդների հակաբեղմնավորիչ հաբերն ավելի վտանգավոր են արյունատար անոթների համար. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր սերունդների օրալ հակաբեղմնավորիչներն ավելի մեծ չափով են նպաստում արյունատար անոթներում թրոմբների առաջացմանը: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պարզել են գիտնականները, որոնց հոդվածը հրապարակվել Է The BMJ գիտական հանդեսում:
«Այս հետազոտությունը, որը հիմնված Է առաջնային բժշկական օգնության ցուցաբերման տվյալների երկու հիմքի վրա, ցույց Է տվել, որ առնվազն 28 օրվա ընթացքում դրոսպիրենով, գեստոդենով, ցիպրոտերոնով եւ դեզոգեստրելով հակաբեղմնավորիչներ ընդունած կանանց մոտ չորս անգամ մեծ Է եղել երակային թրոմբոԷմբոլիայի զարգացման վտանգը:
Այն կանանց մոտ, որոնք ընդունել են լեւոնորգեստրելով, նորԷտիստերոնով եւ նորգեստիմատով հաբեր, այդ վտանգը մեծ Է եղել 2,5 անգամ, քան այն կանանց մոտ, որոնք մեկ տարվա ընթացքում չեն ընդունել այդ նյութերը»,- իրենց հոդվածում գրում են Յանա Վինոգրադովան Նոթինգեմի համալսարանից (Մեծ Բրիտանիա) եւ նրա գործընկերները:
Աշխարհում վերարտադրողական տարիքի կանանց 9 տոկոսն ընդունում Է հակաբեղմնավորիչ հաբեր:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Վինոգրադովան եւ նրա գործընկերներն իրենց վերլուծած տվյալներում երակային թրոմբոԷմբոլիայի ավելի քան 10,5 հազար դեպքեր են հայտնաբերել 15-ից մինչեւ 49 տարեկան կանանց մոտ: Տվյալները մշակելիս հետազոտողները նաեւ հաշվի են առել այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են ծխելը, ալկոհոլի գործածումը, Էթնիկական խումբը, մարմնի զանգվածը եւ այլ գործոններ: Ամենաանվտանգը եղել են այն հաբերը, որոնք պարունակել են լեւոնորգեստրել եւ նորգեստիմատ, ամենավտանգավորները՝ դեզոգեստրել եւ ցիպրոտերոն պարունակողները: Ընդունման տեւողությունը նշանակություն չի ունեցել:

Ученые: противозачаточные таблетки новых поколений более опасны для кровеносных сосудов
Оральные контрацептивы новых поколений в большей степени способствуют образованию тромбов в кровеносных сосудах, выяснили ученые, статья которых опубликована в научном журнале The BMJ,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это наблюдательное исследование, основанное на двух базах данных об оказании первичной медицинской помощи, показало, что у женщин, принимавших контрацептивы с дроспиреноном, гестоденом, ципротероном и дезогестрелом в течение как минимум 28 дней, был в четыре раза повышен риск развития венозной тромбоэмболии. У женщин, которые принимали таблетки с левоноргестрелем, норэтистероном и норгестиматом, этот риск был выше в 2,5 раза, чем у женщин, которые не принимали этих веществ в течение года", - пишут в своей статье Яна Виноградова из Ноттингемского университета (Великобритания)и ее коллеги.
В мире около 9% женщин репродуктивного возраста принимают противозачаточные таблетки.
Виноградова и ее коллеги обнаружили в проанализированных ими данных более 10,5 тысяч случаев венозной тромбоэмболии у женщин в возрасте от 15 до 49 лет. При обработке данных исследователи также учитывали такие факторы, как курение, употребление алкоголя, этническую группу, массу тела и другие. Самыми безопасными оказались таблетки, содержащие левоноргестрел и норгестимат, самыми опасными - дезогестрел и ципротерон. Длительность приема не имела значения.