Չինաստանում ռոբոտ-խոհարարն ապուր Է պատրաստել եւ հյուրասիրել ցուցահանդեսի այցելուներին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Շանհայ քաղաքում Consumer Electronics Show ցուցահանդեսի այցելուները կարողացել են համտեսել ռոբոտի պատրաստած ապուրը: Մշակող ընկերություններից մեկը հանրությանն Է ներկայացրել ավտոմատացված խոհանոց, որը բաղկացած Է երկու ռոբոտացված ձեռքերից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Sputnik-ին:
Սարքը կարող Է հիշողության մեջ դրված բաղադրատոմսերով պատրաստել 2 հազարից ավելի ճաշատեսակներ: Ավտոմատ «շեֆ խոհարարը» մարդու գործողությունները վերարտադրում Է 129 տվիչների, 24 հոդերի եւ 20 շարժիչների օգնությամբ: Դրա ստեղծողների խոսքով, աշխատելու համար ավտոմատ-խոհանոցին պահանջվում Է ճշգրիտ կարգաբերում, որպեսզի ռոբոտացված ձեռքերը կարողանան օգտագործել կերակուր պատրաստելու համար անհրաժեշտ սարքավորումը:
Մշակող ընկերությունը պլանավորում Է սարքի նախատիպը վաճառքի հանել 2017 թվականին: Սպասվում Է, որ գնորդների համար նախատեսված ռոբոտ-խոհարարի տարբերակը կլինի ավելի փոքր չափերի:

Робот-повар приготовил суп и угостил им посетителей на выставке в Китае
Посетители выставки Consumer Electronics Show вШанхае смогли попробовать суп, приготовленный роботом. Одна изкомпаний-разработчиков представила публике автоматизированную кухню, которая состоит издвух роботизированных рук, сообщает Арменпресс со ссылкой наSputnik.
Устройство способно приготовить более 2000 блюд порецептам, заложенным впамять. Автоматический "шеф-повар" воспроизводит движения человека спомощью 129 датчиков, 24 суставов и20 двигателей. По словам создателей, кухне-автомату дляработы требуется тонкая настройка, чтобы роботизированные руки могли использовать необходимое дляприготовления пищи оборудование.
Компания-разработчик планирует выставить прототип устройства напродажу в2017 году. Ожидается, что версия робота-повара дляпокупателей будет меньше поразмерам.