Մարդուն պետք է ընձեռել ապագա կառուցելու հնարավորություն. «Առաքելություն Հայաստան»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար 1988 թվականը ծանր և բարդ էր՝ Արցախյան շարժում, սում­գայի­թ­յան դեպքեր, փախստականների ներգաղթ, այնուհետև` կործանարար երկրաշարժ… Խոցված վերքեր, խոցելի ընտանիքներ. բազմահազար մարդիկ օգնության կարիք ունեին: Տեսնելով այդ ամենը և զգալով աջակցության անհրաժեշտությունը` «Առա­քե­լու­թյուն Հայաստան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հիմնադիրները համախմբվեցին մարդկանց կամավոր օգնելու գաղափարի շուրջ: «Առաքելություն Հայատան»-ի սկզբնավորման, անցած ճանապարհի եւ հետագա գործունեության մասին «Արմենպրեսը» զրուցել է կազմակերպության նախագահ Հռիփսիմե Կիրակոսյանի հետ:
-Տիկին Կիրակոսյան որքա՞ն ժամանակ է արդեն, որ «Առաքելություն Հայաստանը» ծավալում է իր գործունեությունը:
-Փաստացի մեր գործունեության սկիզբը դրվեց 1988-ին, երբ մենք համախոհներով միավորվեցինք՝ օգնելու աղետալի երկրաշարժից, արցախյան պատերազմից տուժածներին և փախստականներին, իսկ արդեն որպես հասարակական կազմակերպություն «Առաքելություն Հայաստանը» պաշտոնապես գրանցվել է 1993 թվականին` ան­մի­ջա­պես «Հասարակական կազմակերպու­թյունների մասին» ՀՀ օրենքն ընդունելուց հետո: Իր ակտիվ գործունեության շուրջ քսանհինգ տարիների ընթացքում մեր կազմակերպությունը կարողացավ դառնալ ՀՀ սոցիալական աջակցության բնագավառում փորձառությամբ և գիտելիքներով իր բացառիկ տեղն ունեցող հասարակական կառույց, որնայսօր Հայաստանի Հան­րա­պե­տության 8 մարզերի 22 քաղաքներում իր կողմից հիմնած շուրջ հինգ տասնյակ ենթակառույցների միջոցով hամայնքահեն բազմաբնույթ ծառայություններ է մատուցում շուրջ 8.000 շահառուների:
-Կայացման ինչպիսի՞ ճանապարհ է անցել կազմակերպությունը և ո՞րն է այսօր «Առաքելություն Հայաստանի» հիմնական առաքելությունը:
-Սկզբում մեր գործունեությունն ինքնաբուխ էր. կարիքավորներին ապահովում էինք հա­գուստով, սննդով, տրամադրում բուժծառայություն, զբաղվում խնամքի կարիք ունեցողներով և անում ամեն հնարավորն ու անհնարը նրանց օգնելու համար: Այդ ժամանակ ոչ գիշեր կար, ոչ ցերեկ. աշխատում էինք առանց հոգնելու և ամենայն սիրով: Իսկ այսօր արդեն կարող ենք հպարտությամբ բարձրաձայնել, որ այս տարիների ընթացքում «Առա­քելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ն ստեղծեց, ներդրեց և զարգացրեց համայնքահեն սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մատուց­ման ընդհանրական ուրույն համա­կարգ, որն իր այլընտրանքը չունի ո՛չ պետական և ո՛չ էլ հասարակական սեկտորում: Այն հնարավորություն ընձեռեց տարեցներին, հաշմանդամներին, փախստա­կաններին, ժամանակավոր ապաստան հայցողներին և այլ խոցելի խմբերին իրենց իսկ տներում և համայնքներում ստանալ իրենց անհատական կարո­ղու­թյուն­ներին ու կենսական պահանջներին համապատասխան, բազմաբնույթ սոցիալ-առողջա­պահա­կան ծառա­յու­թյուններ: Որդեգրելով խոցելի խմբերին ցուցաբերվող աջակցության համակարգային մո­տե­ցու­մը՝ մեր կազմակերպությունը ոչ միայն մատուցում է ծառայություններ, այլ նաև ձգտում է նպաստել համայնքային մակարդակում սոցիալական քաղաքականության բարելավմանը և սոցիալական գործընկերության զարգացմանը:
-Ո՞ր կառույցների հետ է համագործակցում Ձեր կազմակերպությունը:
-Ծառայություններ մատուցելիս մենք առաջնորդվում ենք մեր իսկ կողմից ստեղծված համայնքահեն սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մոդելով, որի հիմքում ընկած է դասական սոցիալական աշխատանքը:Եվ պետք է նշեմ, որ «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ի հիմնած այս մոդելը ձեռք է բերել մեծ ճանաչում ոչ միայն ՀՀ-ում, այլև ողջ Կովկասյան տարածաշրջանում՝ ներդրվելով նաև Վրաստանում, Ադրբե­ջանում և Դաղստանում: «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ն հիմնադիրն է Սևծովյան տարածաշրջանի 12 երկրների շուրջ 50 հասարակական կազմակերպություններ միավորող «Սևծովյան ՀԿ-ների միջազգային միության», որի քարտուղարությունը մշտապես հաստատված է Հայաստանում և ղեկավարվում է «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ի կողմից:
Շատ եմ կարևորում տեղական և հատկապես միջազգային կազմակերպությունների հետ գործընկերային սերտ հարաբերությունները: Կցան­կա­նայի խոսել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի՝ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի (UNHCR), Համաշխարհային բանկի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության՝ ԱՄՆ ՄԶԳ (USAID) հետ մեր համա­գոր­ծակ­ցության մասին, որի արդյունքում շահառուների կարիքից ելնելով կարողացել ենք ընդլայնել մատուցվող ծառայությունների ու շահառուների շրջանակը և իրա­կա­նաց­նել ընդգրկուն, նպատակային ծրագրեր: «Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ-ն՝ որպես գործ­ընկեր, ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ աշխատում է 1994 թվականից առ այսօր և շարունակում է իրա­կա­նաց­նել ու ընդլայնել իր կողմից մատուցվող սոցիալ-առողջապահական և ուսում­նա­կան ծրագրեր Ադրբեջանից, Իրաքից, Իրանից և այլ երկրներից ներգաղթած փա­խստա­կանների համար: Առանձնապես կարևորում եմ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ հա­մա­գոր­ծակցությունն այն առումով, որ ի թիվս վերոնշյալ փախստականների՝ նա ան­գնա­հա­­տելի աջակցություն է ցուցաբերում 2011 թվականից առ այսօր Սիրիայից Հայաստան ներ­գաղթող փախստականներին նրանց կեն­սա­պայ­մանների՝ /բնա­կա­րա­նի, սննդի, սո­ցիալ-առողջապահական ծառայությունների, առաջին անհրա­ժեշ­տու­թյան պարա­գա­ների, ուսման, աշխատանքի և այլ/ բարելավման նպատակով: Նրանք 1915 թվա­կա­նին իրականացված եղեռնի ժամանակ կոտորած, ջարդ և տեղա­հա­նու­­թյուն տեսած սերնդի ժառանգներն են, և Սիրիայում 2011 թվականի մարտ ամսից բռնկված պա­տե­րազմից հետո նրանք դարձյալ հայտնվել են նույն աղետի առջև. արտագաղթ, տե­ղա­հանություն և դրանից բխող դառը հետևանքներ: ՄԱԿ ՓԳՀ-ի աջակցության շնորհիվ այսօր Հայաստանում հաստատված սիրիահայ շատ ընտանիքներ փորձում են նոր կյանք սկսել:
-Կխնդրեի պատմել «Առաքելություն Հայաստան»-ի ընթացիկ և առաջիկա ծրագրերի մասին:
-2013 թվականից Ճապոնիայի Սոցիալական զարգացման հիմնադրամի ֆինան­սա­վոր­մամբ Համաշխարհային բանկի և ՀՀ Կառավարության աջակցությամբ «Առաքե­լու­թյուն Հայաստան» ԲՀԿ-ն իրականացնում է «Հայաստանի աղքատ և կարիքավոր անձանց կեն­սամիջոցների բարելավում» միջկառավարական ծրագիրը, որի նպատակն է Երևան քաղաքում և Հայաստանի հինգ մարզերում (Կոտայք, Արարատ, Լոռի, Գեղարքունիք և Շիրակ) հաշմանդամություն ունեցող և աղքատ 4000 անձանց ընձեռել ինքնաբավ կենսապայմանների և զբաղվածության հնարավորություններ, ինչպես նաև նրանց մատուցել կենսականորեն անհրաժեշտ սոցիալ-առողջապահական ծառայություններ:
Իսկ 2014-ից մեկնարկել է նաև ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսավորմամբ և ՀՀ Կառավարության հետ համատեղ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանի սոցիալական ոլորտի բարեփոխումներին» հնգամյա ծրագիրը, որի նպատակն է խթանել բարելավված և կայուն սո­ցիա­լա­կան պաշտպանության համակարգը Հայաստանում: Ծրագիրը կաշ­խ­ատի ակ­տիվ քաղաքացիական նախաձեռնողական խմբերի և քաղաքացիական հա­սա­րա­կու­թյան կազ­մակերպու­թյուն­ների հետ, որպեսզի բարելավվի տեղե­կա­տվա­­կան հասա­նե­լիու­թյունը նրանց համար, ընդլայնվի նրանց մասնակցությունը քաղաքականության բա­րե­փոխ­ման գործընթացին և ամրապնդվի նրանց կարողությունները ՀՀ կառավարու­թյան գործունեության մշտա­դի­տարկման նպատակով:
Այս բոլոր իրականացվող ծրագրերում իրենց մեծ ներդրումն ունեն ՀՀ կառա­վա­րու­թյու­նը՝ հանձինս Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախա­րա­րու­թյան և տե­ղա­կան ինքնակառավարման մարմինները: Այսօր մեր գործընկերների և աջակիցների շարքում են տեղական և միջազգային հեղինակավոր կառույցներ, որոնք բարձր գնա­հա­տա­կա­նի են արժանացրել իրենց գործընկերոջ պրոֆեսիոնալ և թափանցիկ գործելակերպը:
Տարիների ընթացքում տարբեր կազմակերպությունների հետ արդյունավետ համագործակցությունը մեզ թույլ է տվել զգա­լիո­րեն ընդլայնել ծառայությունների շահառուներին մատուցվող սոցիալ-առողջապա­հա­կան ծառայու­թյուն­ների շրջանակը՝ օգնության հասնելով և աջակցություն տրա­մադ­րելով տարբեր խո­ցելի օրեցօր ստվարացող խմբերի ներկայացուցիչների՝ տա­րեց­ներին, փախստա­կաններին, հաշմանդամներին, գործազուրկներին և բազմազավակ ընտանիքներին:
Պետք է խոստովանեմ, որ ի սկզբանե մեր գործունեության նպատակն է եղել մարդկանց ինքնաբավ, հնարավորինս կարող դարձնելու ձգտումը: Մարդկանց միայն նյութապես ապահովելը երկարատև և մնայուն արդյունք չի տալիս: Մարդուն պետք է ընձեռել մարդու տեսակին համապատասխան ճիշտ կենսակերպ և ապագա կառուցելու հնարավորություն: Պետք է մարդուն հեռանկար տալ…

“You need to provide a person with an opportunity to build his future”, Mission Armenia NGO
YEREVAN, 25 MAY, ARMENPESS. 1988 was a tough and difficult period for Armenia: war in Artsakh, unrest in Sumgait, immigration of refugees and then the disastrous earthquake… Staggered wounds, vulnerable families, lots of people needed help and support. Seeing this and feeling the need of support the founders of Mission Armenia non-governmental charity organization united around the idea to voluntarily help people. Armenpress talked to Hripsime Kirakosyan, the president of Mission Armenia NGO about the establishment, history and future activities of Mission Armenia.
Ms. Kirakosyan please tell us how long Mission Armenia carries out its activity?
“In fact we started our activity in 1988, when we united with our adherents to help the victims and refugees of the devastating earthquake and warand as a non-governmental organization Mission Armenia was officially registered in 1993, right after the RA Law on “Non-governmental organizations” was adopted”.
Within around twenty years of its activities our Organisation managed to become a non-governmental structure, which due to its experience and knowledge has gained a special place in social support sphere in Armenia. Currently Mission Armenia NGO provides a wide range of community-based social services to more than 8000 beneficiaries through about 50 infrastructures founded in 22 cities of eight marzes of Armenia.
What path of establishment your Organisation passed and what is the main mission of Mission Armenia today?
“Our activities were quite spontaneous at the beginning: we were providing needy people with clothing and food, were organizing health-care services, helping people who need special care and basically we were doing everything possible and impossible to help people in need”. “At that moment there were no days and nights, they were working without feeling tiredness and with sincere love. And today we can proudly note that during these years Mission Armenia NGO created, implemented and developed a comprehensive system for providing community-based social-healthcare services. This system doesn’t have an alternative either in public or in social spheres. It enabled the elderly, the disabled people, refugees, temporary dwelling holders and other vulnerable groups to receive a variety of social and healthcare services in their homes and communities corresponding to their personal abilities and vital needs.”
Having adopted a systemic approach to the support provided to vulnerable groups, the organization not only provides services, but also strives to contribute to the improvement of social policies on community levels and to the development of social partnership.
Which organisations Mission Armenia cooperates with?
“When providing our services we follow our own model of community-based social-healthcare, which is based on classical social work. And it’s worth noting that the model established by Mission Armenia NGO gained a wide recognition not only in Armenia, but also in the whole Caucasus region, having been introduced in Georgia, Azerbaijan and Dagestan.”.
Mission Armenia NGO is also the founder of International Union of Black Sea NGOs, which is comprised of 50 NGOs from 12 countries of Black Sea region. The Secretariat of the Union is permanently based in Armenia and is lead by the Mission Armenia NGO.
I pay a special attention to the importance of close partnership with local and especially international organizations. I would like to specially highlight our cooperation with United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), USAID and World Bank, thanks to which we are able to enlarge the number of beneficiaries and the scope of services meeting the needs of the beneficiaries, as well as to implement more comprehensive and targeted projects. Mission Armenia NGO cooperates with UNHCR since 1994 up to now and continues implementing and enlarging the scope of social-healthcare services and training programs for immigrated refugees from Azerbaijan, Iraq, Iran and other countries. I especially find very important our cooperation with the office of the UNHCR which besides aforementioned refugees, since 2011 it provides with invaluable support to refugees from Syria to improve their life conditions (accommodation, food, social-healthcare services, first necessities, education, job and etc.). These people are the inheritors of the generation of 1915 genocide, massacre and displacements. And after the war started in Syria in March 2011 they again appeared in the same disaster, migration, displacement and their grievous consequences.
Thanks to the support provided by the UNHCR many Syrian-Armenian families try to start new life in Armenia today.
Tell us please about current and future projects of Mission Armenia?
Since 2013 we implement a cross-governmental project on “Strengthening the livelihood and voice of poor and vulnerable people in Armenia” funded by the Japanese Social Development Foundation and with the support of the World Bank and the Government of RA. The project is aimed at providing needed life conditions and employment opportunities, as well as necessary social-healthcare services to 4000 disabled and poor people in Yerevan and five marzes of Armenia (Kotayk, Ararat, Lori, Gegharkunik and Shirak).
And since 2014 another project on “Support to Social Sector Reforms in Armenia” funded by the USAID and supported by the RA Government commenced. The goal of the project is to promote improved and sustainable social security system in Armenia. The project will work closely with civic initiative groups and civil society in order to improve access to information for them, expand their participation in policy reforms and to strengthen their capacities to monitor the activities of the RA Government.
RA Government through the Ministry of Labor and Social Affairs and local authorities have their great contribution in the implementation of all these projects.
Currently among our partners and supporters are the most powerful local and international organizations, which highly appreciate the transparent activity and efficient reporting system of their partner.
During several years’ of efficient cooperation with various organizations enabled us to expand the circle of their beneficiaries reaching and providing support to the representatives of different vulnerable groups, namely elderly, refugees and young disabled people.
I have to admit that our activity was initially based on helping people to become self-satisfied and motivate them feel able. Providing only pecuniary aid to people doesn’t assure long-term and sustainable results. You need to provide a person with proper life conditions corresponding to him particularly and with an opportunity to build his future.