Անջեյ Դուդան ընտրություններում հաղթելուց հետո առաջին օրն սկսել Է մետրոյի մոտ սուրճ բաժանելով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների ելքահարցումների արդյունքներով հաղթած՝ «Օրենք եւ արդարություն» ընդդիմադիր կուսակցության թեկնածու Անջեյ Դուդան ընտրություններից հետո իր առաջին օրն սկսել Է Լեհաստանի մայրաքաղաքի բնակիչներին սուրճ բաժանելով: Մետրոյի Ցենտրում կայարանի մոտ այդ ակցիայի շրջանակներում նա շփվել Է քաղաքացիների հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախագահական ընտրությունների՝ մայիսի 24-ին կայացած երկրորդ փուլի ընթացքում Դուդան, ելքահարցման տվյալներով՝ Լեհաստանի գործող ղեկավարից առաջ Է անցել քվեների 4 տոկոսով: Դուդայի հաղթանակը հաստատում են նաեւ Պետական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներն այն քվեաթերթիկների հաշվումից հետո, որոնք ստացվել են 51 տարածաշրջանային ընտրական հանձնաժողովներից 12-ից: Ընտրությունների վերջնական արդյունքները Պետական ընտրական հանձնաժողովը կամփոփի մայիսի 25-ի երեկոյան:
Ինչպես նշում Է ՏԱՍՍ-ը, Դուդան պաշտոնը կստանձնի օգոստոսի 6-ին պաշտոնակալության արարողությունից հետո, քանի որ այդ օրը կավարտվեն Կոմորովսկու լիազորությունները:

Анджей Дуда начал первый день после победы на выборах в Польше с раздачи кофе у метро
Выигравший по данным экзит-поллов президентские выборы в Польше кандидат от оппозиционной партии "Закон и справедливость" (ЗиС)Анджей Дуда начал свой первый день после выборов с раздачи кофе жителям польской столицы. У станции метро Центрум в рамках этой акции он пообщалсяс гражданами, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В ходе состоявшегося 24 мая второго тура президентских выборов Дуда, по данным экзит-полла, опередил действующего польского лидера на 4% голосов. Победу Дуды подтверждают и предварительные данные Государственной избирательной комиссии (ГИК)после подсчета бюллетеней, поступивших от 12 из 51 регионального избиркома. Окончательные итоги выборов ГИК подведет в понедельниквечером.
Официально Дуда вступит в должность после инаугурации 6 августа, так как в этот день завершатся полномочия Коморовского.