Նիդեռլանդներում մշակված շարժական հավելվածը որոշում Է թղթադրամների իսկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդներում մշակվել Է շարժական հավելված, որը թույլ Է տալիս որոշել թղթադրամների իսկությունը: Ծրագիրը մշակվել Է երկրի Կենտրոնական բանկի օժանդակությամբ եւ նպատակամղված Է դրամանենգների դեմ պայքարին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հավելվածն աշխատանքի առանձին ռեժիմներ ունի անվանական տարբեր արժեքների թղթադրամների համար,- նշել Է NL Times հրատարակությունը:- Սքանավորման ընթացքում այն որոշում Է եզրահատման ճշգրտությունը եւ ստուգում թղթադրամի վրա նշված պաշտպանության տարրերը: Եթե սքանավորման ընթացքում ծրագրում ծագում են փողի իսկության կասկածներ, ապա օգտատիրոջն առաջարկվում Է ձեռքով լրացուցիչ ստուգում, մասնավորապես, ջրանշանների եւ հոլոգրամների ուսումնասիրում»:
Ներկայում ծրագիրը մատչելի Է iPhone 5-ի եւ սմարթֆոնի ավելի ուշ տարբերակների տերերի ներբեռնման համար: Մոտ ժամանակներս կավարտվի հավելվածի մշակումն Android գործառնական համակարգի համար:
Անցյալ տարի Նիդեռլանդների Կենտրոնական բանկը եւ երկրի մյուս բանկերը շրջանառությունից հանել են 48,7 հազար կեղծ թղթադրամ: Փորձագետների գնահատումներով՝ ընդհանուր առմամբ աշխարհում կա եվրոյի շուրջ 838 հազար կեղծ թղթադրամ, եւ դա համարվում Է ոչ մեծ թվաքանակ՝ հաշվի առնելով, որ շրջանառության մեջ Է գտնվում 16 միլիարդ իսկական թղթադրամ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Нидерландах разработано мобильное приложение, определяющее подлинность денежных купюр
В Нидерландах разработано мобильное приложение, позволяющее определить подлинность денежных купюр. Программа разработана при поддержке Центробанка страны и направлена на борьбу с фальшивомонетчиками,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Приложение имеет отдельные режимы работы для купюр различного номинала, - отмечает издание NL Times. - В процессе сканирования оно определяет точность обрезки и проверяет элементы защиты, нанесенные на купюру. Если в ходе сканирования у программы возникают сомнения в подлинности денег, то пользователям предлагается провести дополнительную проверку вручную, в частности, изучить водяные знаки и голограммы".
В настоящее время программа доступна для скачивания владельцам iPhone 5 и более поздних версий смартфона. В ближайшее время завершится разработка приложения для операционной системы Android.
В прошлом году ЦБ Нидерландов и другие банки страны вывели из оборота 48,7 тыс. поддельных купюр. По оценкам экспертов, в общей сложности в мире насчитывается около 838 тыс. фальшивых банкнот евро, и это считается достаточно небольшим количеством учитывая, что в обращении находится 16 млрд подлинных купюр.