«Հայաստան» հիմնադրամը հովանավորել է Սասունիկի մանկապարտեզի կառուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կառուցած մանկապարտեզն Արագածոտնի մարզի Սասունիկ գյուղում կյանքի է կոչվել հիմնադրամի` Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ (գյուղապետարանի համաֆինանսավորմամբ): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից, օրեր անց երկհարկանի մանկապարտեզը` կահավորված եւ բարեկարգ բակով, իր հարկի տակ կընդունի գյուղի 100 մանկահասակ երեխաներին:
Մանկապարտեզը սպասված նվեր է համայնքի համար: Գյուղապետ Արման Մարգարյանի խոսքով` 4000 բնակիչ ունեցող համայնքը 1998 թվականից այս կողմ մանկապարտեզի շենք չի ունեցել: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար գյուղի դպրոցում հարմարեցված դասասենյակը ծառայում էր որպես նախակրթարան, իսկ ավելի փոքրերն ընդհանրապես զրկված էին մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից: Քչերը կարող են իրենց թույլ տալ երեխային մարզկենտրոնի մանկապարտեզ տանել:
Բրիտանահայ համայնքը ծրագրեր է ստանձնում, մասնավորապես, կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: «Մեր մանուկների առողջ միտքն ու առողջ մարմինն է, որ պիտի ապահովի մեր երկրի առաջընթացը»,- հավաստել է Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի ատենապետ տիկին Արմինե Կարապետը, ով երկար տարիներ իր նվիրումն է բերում հայրենիքին:

New kindergarten to open within days in Armenia’s Sasunik
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Sasunik, a village in Armenia’s Aragatsotn Region, has a brand-new kindergarten, thanks to the sponsorship of the Hayastan All-Armenian Fund’s British affiliate, with additional support from the mayor’s office of Sasunik.
The Hayastan All-Armenian Fund informed “Armenpress” that fully furnished the two-story facility will open its doors to Sasunik’s close to 100 kindergarteners within a few days.
The construction of the kindergarten was a long-awaited gift to the community. Mayor Arman Margaryan says that the village, which has a population of 4,000, has not had a proper kindergarten since 1998. Children have been attending kindergarten in a converted classroom inside the community school, while there has been no facility whatsoever for preschoolers. Few local families are able to send their young children to the nearest kindergarten outside Sasunik, in the town of Ashtarak.
“We will no longer have to take our kids to the Ashtarak kindergarten — which is both costly and time-consuming,” said a delighted local young mother during our visit in Sasunik.
The Hayastan All-Armenian Fund’s British affiliate sponsors projects primarily in the spheres of education and healthcare. “True to the adage ‘a sound mind in a sound body,’ the education and health of our children are what will secure the continued progress of our homeland,” says Armineh Carapeti, chairperson of the fund’s British affiliate and a longtime supporter of major development initiatives in Armenia and Artsakh.