XVI դարի բուսաբանության գրքում հայտնաբերել են Շեքսպիրի՝ կենդանության օրոք արված դիմանկարը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: XVI դարի բուսաբանության գրքում հայտնաբերվել Է Ուիլյամ Շեքսպիրի՝ հավանաբար կենդանության օրոք արված դիմանկարը. այս հայտնագործությունը կատարել Է բրիտանացի բուսաբան եւ պատմաբան Մարկ Գրիֆիտսը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով "Country Life" հանդեսը:
Գիտնականը հայտարարել Է, որ ինքը «հանճարեղ կոդը» վերծանել ու ճանաչել Է բանաստեղծի գրքի փորագրանկարներից մեկում: Ինչպես նշվում Է, Գրիֆիտսը զբաղվել Է բուսաբանության ռահվիրա Ջոն Ջերարդի կյանքի եւ նրա «Բույսերի ընդհանուր պատմությունը»(The Herball or Generall Historie of Plantes) աշխատության հետազոտությամբ: 1598 թվականին հրատարակված՝ 1400-Էջանոց գրքի տիտղոսաթերթի վրա տպված են չորս պատկերներ: Վերծանելով գույների խորհրդանշանները եւ զինանիշագիտական խորհրդանիշները՝ գիտնականը դրանցից մեկում ճանաչել Է բանաստեղծին. պատկերված տղամարդը բռնել Է հասարակ շահպրակ բույսը եւ եգիպտացորենի կողր. Գրիֆիտսի խոսքով՝ այս բույսերը նշում են Շեքսպիրի «Վեներան եւ Ադոնիսը» պոեմը, ինչպես նաեւ նրա «Տիտոս Անդրոնիկոս» ողբերգությունը:
«Հենց այս տեսքն Էլ ունեցել Է Շեքսպիրը՝ պատկերված բնօրինակից՝ ուժերի ծաղկման շրջանում»,- հայտարարել Է Գրիֆիտսը:
Ինչպես նշում Է «Ինտերֆաքս»-ը, առայժմ այս հայտնագործությունը չի ստացել գիտական ընկերակցության հաստատումը:

Прижизненный портрет Шекспира обнаружили в книге по ботанике XVI века
Вероятный прижизненный портрет Уильяма Шекспира был обнаружен в книге по ботанике XVI века - такое открытие сделал британский ботаник и историк Марк Гриффитс. Как передает Арменпресс, об этомсообщает"Би-би-си" со ссылкой на журнал "Country Life".
Как заявил ученый, он расшифровал "гениальный код" и опознал в одной из гравюр в книге поэта. Как сообщается, Гриффитс занимался исследованием жизни пионера ботаники Джона Джерарда и его труда "Растительная или общая история растений" (The Herball or Generall Historie of Plantes). На титульной странице 1400-страничной книги, опубликованной в 1598 году, изображены четыре фигуры. Расшифровав эмблематику цветов и геральдические символы, ученый опознал в одной из них поэта: изображенный мужчина держит растение рябчик и початок кукурузы – по словам Гриффита, эти растения указывают на поэму Шекспира "Венера и Адонис", а также его трагедию "Тит Андроник".