NASA-ն Մարսի վրա հենակայանի համար շենքերի «տպման» մրցույթ Է հայտարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ն հայտարարել Է 2,25 միլիոն դոլար բյուջեով մրցույթի մեկնարկի մասին, որի հաղթողը պետք Է ԱՄՆ-ի օդատիեզերական գործակալությանն օգնի մշակելու 3D-տպիչ, որի միջոցով «կտպվեն» Մարսի մակերեւույթին ապագա հենակայանի բաղադրիչները՝ այնտեղ գաղութաբնակների վայրԷջքից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը:
Մրցույթը կբաժանվի երկու փուլի, որոնցից առաջինը կտեւի մինչեւ այս տարվա սեպտեմբերի 27-ը, իսկ երկրորդը կսկսվի սեպտեմբերի 26-ին: Առաջին մասի ընթացքում NASA-ն բոլոր ցանկացողներին առաջարկում Է մտածել, թե Մարսի, Լուսնի եւ այլ մոլորակների վրա ապագա հենակայանի որ ճարտարապետություն առավելագույնս շահավետ կլինի պաշարների օգտագործման, ամրության եւ այլ պարամետրերի տեսակետից: Սեպտեմբերի վերջին NASA-ն կընտրի 30 առավել հաջողված գաղափարները եւ դրանց հեղինակներին կպարգեւատրի 50 հազար դոլար դրամաշնորհներով:
Երկրորդ փուլը բաժանված Է երկու ենթափուլի: «Մակարդակ 1»-ում, ինչպես դա նշում Է NASA-ն, մրցույթի մասնակիցները կաշխատեն այն տեխնոլոգիաների վրա, որոնք թույլ կտան շենքերի տարրերը տպել այն նյութերից, որոնք կարելի Է գտնել Մարսի վրա կամ ստանալ հետները տարած կառուցատարրերից: «Մակարդակ 2»-ում խոսքը կարող Է վերաբերել լիարժեք հենակայանի կառուցմանը: Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, յուրաքանչյուր անվանակարգում հաղթողը կստանա 1,1 միլիոն դոլար եւ ապագայում իր մտահղացումներն իրականացանելու հնարավորություն, երբ դեպի Մարս կուղարկվի աստղանավորդների արշավախումբը:

НАСА открыло конкурс по "печати" зданий для базы на Марсе
НАСА объявило оначале старта конкурса сбюджетом в2,25 миллиона долларов, победитель которого должен помочь аэрокосмическому агентству разработать 3D-принтер, припомощи которого будут "печататься" компоненты будущей базы наповерхности Марса после высадки туда колонистов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Конкурс будет разбит надва этапа, первый изкоторых продлится до27 сентября нынешнего года, авторой начнется 26 сентября. В ходе первой части НАСА предлагает всем желающим подумать отом, какая архитектура построек будущей базы наМарсе, Луне идругих планетах будет максимально выгодной сточки зрения использования ресурсов, прочности ипрочих параметров. В конце сентября НАСА выберет 30 наиболее удачных идей инаградит их авторов грантами в50 тысяч долларов.
Вторая фаза разбита надва подэтапа. На "уровне 1", какэто обозначает НАСА, участники конкурса будут работать надтехнологиями, которые позволят печатать элементы зданий изтех материалов, которые можно найти наМарсе илиизвлечь изпривезенных ссобой конструкций. На "уровне 2" речь будет идти опостройке полноценной базы. Победитель вкаждой номинации получит 1,1 миллиона долларов ивозможность реализовать свои замыслы вбудущем, когда кМарсу будет отправлена экспедиция астронавтов.