Աշխարհի չորս ամենատարեց քույրերը տոնել են ծննդյան օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի չորս ամենատարեց քույրերը, որոնց ընդհանուր տարիքը հավասար Է 391-ի, Մեծ Բրիտանիայի Դեւոնի կոմսությունում նշել են իրենցից երկու ավագների ծննդյան օրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Daily Mail-ը:
Կրտսեր Լետեմ քույրերը՝ 96-ամյա Գլեդիսը եւ 93-ամյա Ֆիլլիսը, ավագ քույրերին՝ երկվորյակներ Ֆրեդային եւ Դորիսին, շնորհավորել են 101-ամյակի կապակցությամբ: Նրանք միասին դարձել են աշխարհի ամենատարեց հարազատ քույրերը, սակայն այդ նվաճումն առայժմ պաշտոնապես չի ճանաչված Գինեսի ռեկորդների գրքի կողմից: Ընդհանուր տարիքի նախկին ռեկորդը՝ 386 տարի, նույնպես պատկանում Է Մեծ Բրիտանիայի չորս բնակչուհիների:
Ինչպես գրում Է հրատարակությունը, բոլոր քույրերն ապրում են նույն կոմսությունում, բայց Գլեդիսը՝ Քենտիսբերի քաղաքում, իսկ մնացածները՝ Սառնստեպլեում: Նրանք ծնվել են Դեւոնում եւ այնտեղ ապրել ամբողջ կյանքում: Բոլորը միասին ունեն վեց երեխա, 14 թոռ, 19 թոռնորդի եւ մեկ ծոռ:
Կանայք վերապրել են երկու համաշխարհային պատերազմ: Գլեդիսի կարծիքով՝ պատերազմական տարիների ժլատ ու գրեթե ամբողջովին բուսական սննդակարգը դարձել Է իրենց երկարակեցության պատճառներից մեկը: Քույրերի առողջության եւս մեկ գաղտնիքն Է՝ հավատարմությունը անգլիական դասական խոհանոցին եւ ճաշացանկից սուր կերակրատեսակների բացառումը:
The Daily Mail-ը հաշվել Է, որ Լետեմ քույրերի կյանքի ընթացքում երկրում փոխվել են 19 վարչապետներ եւ չորս միապետ:
«Հրաշալի կլիներ, եթե մեզ պաշտոնապես ճանաչեին աշխարհի ամենատարեց քույրերը: Եթե մեր ծնողների իմանային, ցնցում կապրեին»,- նշել Է Գլեդիսը: Կինը պատմել Է, որ սկզբնապես վեց քույր են եղել, բայց երկուսն արդեն մահացել են. Էմին՝ 95 տարեկան հասակում, Մեյը՝ 98 տարեկանում: Լետեմ քույրերի մայրը մահացել Է 102 տարեկան հասակում:

Четыре самые пожилые в мире сестры отпраздновали день рождения
Четыре самые пожилые в мире сестры, общий возраст которых равен 391 году, отметили день рождения двух старших из них в британском графстве Девон. Как передает Арменпресс, об этомсообщает The Daily Mail.
Младшие сестры Лэтэм, 96-летняя Глэдис и 93-летняя Филлис, поздравили старших, близнецов Фреду и Дорис, со 101-летием. Вместе они стали самыми пожилыми родными сестрами в мире, однако это достижение пока не признано официально Книгой рекордов Гиннесса. Предыдущий рекорд общего возраста— 386лет, он также принадлежит четырем жительницам Великобритании.
Как пишет издание, все сестры живут в одном графстве, но Глэдис— в городе Кентисбери, а остальные— в Барнстэпле. Они родились в Девоне и прожили в нем всю жизнь. В общей сложности у них шестеро детей, 14 внуков, 19 правнуков и один праправнук.
Женщины пережили две мировые войны. По мнению Глэдис, скудный и почти полностью овощной рацион военных лет стал одной из причин их долголетия. Еще один секрет здоровья сестер— приверженность типично английской кухне и исключение из меню острых блюд.
The Daily Mail подсчитала, что за жизнь сестер Лэтэм в стране сменились 19 премьер-министров и четыре монарха.
«Было бы чудесно, если бы нас официально признали самыми пожилыми сестрами в мире. Наши родители, если бы узнали, были бы в шоке»,— отметила Глэдис. Женщина рассказала, что изначально сестер было шесть, но две уже умерли (Эми— в возрасте 95 лет, Мэй— в 98 лет). Мать сестер Лэтэм скончалась в возрасте 102лет.