Չինական բանակում արգելել են «խելացի» ժամացույցների օգտագործումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի բանակն իր զինծառայողներին արգելել Է «խելացի» ժամացույցներ եւ այլ գաջեթներ օգտագործել՝ զգուշանալով այն բանից, որ դրանց տերերին կարող են հետեւել ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգնությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Telegraph-ին:
Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակի ներկայացուցիչները ենթադրում են, որ «խելացի» ժամացույցները կարող են սպառնալիք ներկայացնել երկրի անվտանգության համար, եւ դրանք կրելու արգելքը կօգնի կանխել պետական գաղտնիքի բացահայտումը:
Արգելքը սահմանվել Է այն երկյուղների պատճառով, որ գաջեթները կարող են գաղտնի տվյալներ փոխանցել առանց դրանց տերերի գիտության: Արգելքը տարածվում Է բոլոր այն գաջեթների վրա, որոնք կարող են տեսագրել կամ ձայնագրել, ինչպես նաեւ տվյալներ հաղորդել իրենց գտնվելու վայրի մասին:
Ինչպես նշում Է Telegraph-ը՝ հղում անելով չինական ԶԼՄ-ներին, արգելքը սահմանվել Է Նանկինում տեղի ունեցած միջադեպից հետո, երբ զինծառայողներից մեկի ընկերուհին նրան «խեելացի» ժամացույց Է նվիրել ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Այնուհետեւ նա այդ ժամացույցով փորձել Է լուսանկարել գնդի ծառայակիցներին, բայց դա նկատել Է ավագ սպան, որը պատահածի վերաբերյալ տեղեկատվություն Է փոխանցել վերադասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

В китайской армии запретили использование "умных" часов
Армия Китая запретила своим военнослужащим использовать "умные" часы и другие носимые гаджеты из-за опасения, что их владелец может быть отслежен с помощью современных технологий,передает Арменпресс со ссылкой наTelegraph.
Представители Народно-освободительной армии Китая предполагают, что "умные" часы могут представлять угрозу для безопасности страны, а запрет на их ношение поможет предотвратить раскрытие государственной тайны.
Запрет был введен из-за опасения, что гаджеты могут передать конфиденциальные данные без ведома их владельца. Под него попали все гаджеты, которые имеют доступ в интернет, могут записывать видео или аудио, а также передавать данные о своем местоположении.
Как сообщает Telegraph со ссылкой на китайские СМИ, запрет был введен после инцидента в Нанкине, когда подруга подарила одному из военнослужащих "умные" часы на день рождения. Затем он пытался сфотографировать своих однополчан на эти часы, но это заметил старший офицер, который передал информацию о случившемся в вышестоящие инстанции.