Կանադացի բժիշկները սովորել են ձեռքերի դաստակների ուժով որոշել մահվան վտանգը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադացի գիտնականները պարզել են, որ այն ուժի նվազումը, որով մարդը կարող Է սեղմել դաստակը, վկայում Է տարբեր հիվանդություններից մահվան հավանականության մեծացումը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նրանց հետազոտությունը հրապարակվել Է The Lancet հանդեսում:
«Մեր հետազոտությունը ցույց Է տալիս, որ սեղմման ուժի փոփոխումը տարբեր պատճառներով, այդ թվում՝ սիրտ-անոթային ախտաբանության եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունների զարգացման հետեւանքով, մահվան վտանգի որոշման պարզ, ոչ թանկ մեթոդ Է»,- իրենց հոդվածում գրում են Դերիլ Լենը՝ Համիլտոնի (Կանադա) Մակմաստերի համալսարանից, եւ նրա գործընկերները:
Նրանց հետազոտության մեջ վերլուծվել են 17 երկրների 35-ից մինչեւ 70 տարեկան գրեթե 140 հազար մարդկանց տվյալները, որոնք մասնակցել են այնպիսի հիվանդությունների տարածման պատճառներին նվիրված ընդգրկուն հետազոտությանը, ինչպիսիք են ճարպակալումը, շաքարախտը եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Канадские медики научились определять риск смерти по силе кистей рук
Уменьшение силы, с которой человек может сжать кисть, свидетельствует о повышении вероятности смерти от различных заболеваний, выяснили канадские ученые. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,их исследование опубликовано в журнале The Lancet.
"Наше исследование показывает, что измерение силы сжатия - это простой, недорогой метод определения риска смерти от разных причин, в том числе смерти в результате сердечно-сосудистой патологии, и развития сердечно- сосудистых заболеваний", - пишут в своей статье Дэррил Лен из Университета Макмастера в Гамильтоне (Канада) и его коллеги.
В их исследовании были проанализированные данные почти 140 тысяч человек в возрасте от 35 до 70 лет из 17 стран, которые принимали участие в обширном исследовании, посвященном причинам распространения таких болезней, как ожирение, диабет и сердечно-сосудистых заболеваний.