Նիդեռլանդներում վաճառքի Է հանվել 21Connect եզակի արեւամոբիլը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդներում վաճառքի Է հանվել արեւամարտկոցներով աշխատող՝ իր տեսակի մեջ եզակի Էլեկտրամոբիլը, որը չորս տարի առաջ ստեղծել Է Տվենտի համալսարանի մասնագետների խումբը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
21Connect ավտոմոբիլը հաղթահարել Է ավելի քան 4 հազար կիլոմետր եւ հինգերորդն Է հատել արեւամոբիլների՝ 2011 թվականին տեղի ունեցած World Solar Challenge մրցարշավի վերջնագիծը: Արեւամոբիլի վաճառքի վերաբերյալ հայտարարությունը մայիսի 8-ին հայտնվել Էր Նիդեռլանդներում հայտարարությունների ամանահանրահայտ Marktplaats կայքում: Արեւամոբիլի սկզբնական արժեքն ընադամենը 150 եվրո Էր, սակայն, գինն արագորեն բարձրացել Է եւ մայիսի 13-ի կեսօրի դրությամբ հասել 385 հազար եվրոյի:
Ստացված միջոցներն ուսանողները պլանավորում են տրամադրել արեւամարտկոցներով աշխատող նոր Էլեկտրամոբիլի ստեղծմանը՝ 2015 թվականի մրցարշավին մասնակցելու համար:
Ինչպես ասված Է կայքում զետեղված հայտարարության մեջ, արեւամոբիլը կարող Է զարգացնել ժամում մինչեւ 140 կիլոմետր արագություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Нидерландах выставлен на продажу уникальный солнцемобиль
В Нидерландах на продажу выставлен единственный в своем роде электромобиль на солнечных батареях, созданный четыре года назад командой специалистов из Университета Твенте,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Автомобиль 21Connect ("21Конект")накатал более 4 тыс км и пришел пятым в 2011 году в гонке на солнцемобилях World Solar Challenge ("Уолд солар челендж"). Объявление о его продаже появилось на самом популярном в Нидерландах сайте объявлений Marktplaats ("Марктплатс")8 мая. Начальная стоимость солнцемобиля составляла всего 150 евро, однако, цена быстро пошла вверх и по состоянию на середину дня 13 мая достигла 385 тыс евро.
Вырученные средства студенты планируют пустить на создание нового электромобиля на солнечных батареях для участия в гонке 2015 года.
Как говорится в размещенном на сайте объявлении, солнцемобиль способен развивать скорость до 140 км/ч.