Լիբանանահայ սուզորդները խաչ են տեղադրել Միջերկրական ծովում ՝ ի հիշատակ ցեղասպանության զոհերի
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանահայ սուզորդները մայիսի 10-ին Լիբանանի տարածքում՝ Միջերկրական ծովում, խաչ են տեղադրել ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում ջրում խեղդված հայերի: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց լիբանանյան «Ազդակ» օրաթերթի լուսանկարիչ Մարգար Թումանյանը: Գործընթացն իրականացվել է Լիբանանում Հայաստանի դեսպանատան, Լիբանանի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կենտրոնական հանձնախմբի, ինչպես նաև Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ի հովանավորությամբ: Octopus ջրասուզության ակումբը, որի սեփականատերը Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածի ժառանգ Անդրանիկ Հադդադն է,կազմակերպել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի խաչը ծովում տեղադրելու աշխատանքները:
Խաչը տեղադրվել է 35 մետր խորությամբ: Այն կհավերժացնի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, ովքեր 1915թ. խեղդամահ են եղել ծովերում ու գետերում՝ խուսափելով թուրքերի բռնություններից, առևանգումներից ու տանջամահ լինելուց:

Lebanese divers install cross in Mediterranean Sea in memory of Armenian Genocide victims
YEREVAN, 11 MAY, ARMENPRESS. On 10 May, the Lebanese-Armenian divers in the Mediterranean Sea (in territory of Lebanon) placed a cross in memory of the Armenian Genocide victims, who were drowned in the water. "Armenpress" was informed by the photographer of the Lebanon-based “Aztag” Armenian periodical Markar Tumanian. The process is carried out under auspices of the Embassy of Armenia to Lebanon, the Central Committee of the 100th anniversary of the Armenian Genocide in Lebanon, as well as the Nerses Bedros XIX Catholicos Patriarch of Cilicia of Armenian Catholics. The “Octopus” Diving club, which owner is a descendant of survivors of the Armenian Genocide Andranik Haddad, organized the works of placement of the cross, which was dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims.
The Armenian cross was placed 35 meters deep in the Mediterranean Sea, dedicated to the Memory of those Armenians who perished drowning in rivers and seas during the Armenian Genocide, escaping rape, abduction and torturous death by Turkish officers in 1915.