Արտաշատում մայիսի 9-ի կապակցությամբ տեղի կունենա շքերթ
ԱՐՏԱՇԱՏ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական Մեծ պատերազում տարած հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ Արարատի մարզի տարբեր մշակութային եւ կրթական օջախներում արդեն մեկ շաբաթ է մեկնարկել են հոբելյանական միջոցառումները: Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված հուշակոթողների մոտ կատարվել են մաքրման, կանաչապատման, ծառատունկի, ծաղկապատման աշխատանքներ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արարատի մարզպետարանի աշխատակազմի մշակույթի եւ սպորտի բաժնի պետ Կարինե Հովհաննիսյանն ասաց, որ մայիսի 9-ի վաղ առավոտյան մարզկենտրոնում կկայանա մարզի գլխավոր շքերթը` Արտաշատի կապի ուսումնական զորամասի եւ ՌԴ Արտաշատի սահմանապահ զորամասի սպայական անձնակազմի մասնակցությամբ: Վետերանները եւ ներկաները ծաղիկներ կխոնարհեն եւ ծաղկեպսակներ կդնեն զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի շուրջը: Վետերանների պատվին կմատուցվի նաեւ ճաշկերույթ: Համանման միջոցառումներ կանցկացվեն նաեւ մարզի մյուս քաղաքային եւ գյուղական համայնքներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արտաշատի տարածաշրջանի վետերանների խորհրդի նախագահ Հուսիկ Փանոսյանը, ըստ մարզային վետերանական խորհրդի հաստատված տարեկան պլանի, մշտապես տեսադաշտում են պահվում անկողնային հիվանդ, սոցիալապես անապահով խավի վետերանները եւ խորհրդի աշխատանքների մասնակից ակտիվիստները: Արդեն երկու տարի վետարանների խորհուրդը` նախագահ Փանոսյանի գլխավորությամբ լինում է մարզի տարբեր տարածաշրջանների համայնքներում, զորամասերում, առողջարանական հիմնարկներում, որտեղ անցկացվում են բաց դասեր:

9-го мая в Арташате состоится парад
Уже неделя, как в разных очагах культуры и просвещения в Арташате начались мероприятия, посвященные 70-летию Победы в ВОВ. Территория около памятника была очищена, озеленена и покрыта цветами.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» сотрудница областной администрации Арарата Карине Ованнисян сказала, что рано утром 9-го мая в Арташате состоится парад с участием служащих учебной части связистов, расквартированной в Арташате, и офицерского состава пограничных войск РФ. Ветераны и собравшиеся возложат цветы к памятнику и к вечному огню. В честь ветеранов будет дан обед. Подобные же мероприятия состоятся в других городах и населенных пунктах области.
Как сообщил председатель областного Совета ветеранов Усик Паносян, они постоянно держат в центре внимания постельных больных, социально необеспеченных ветеранов и активистов. Члены Совета во главе с Паносяном посещают общины, военные части, учреждения здравоохранения, где проводят открытые уроки.