2035 թվականին Համացանցը կարող Է սպառել Մեծ Բրիտանիայում արտադրվող ամբողջ Էներգիան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի բնակիչների համար Համացանցից օգտվելու հնարավորությունը շուտով կարող Է սահմանափակվել, իսկ օգտատերերի որոշ կատեգորիաների համար՝ բաժնորոշվել կամ փակվել: Գլոբալ ցանցի ապագան, ինչպես հաղորդել Է The Telegraph-ը, կքննարկի Թագավորական ընկերությունը (գիտական կենտրոն, որը կատարում Է գիտությունների ազգային ակադեմիայի գործառույթները), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հիմնախնդիրներից մեկը, որը պլանավորում են հնչեցնել հանդիպման մասնակիցները, կապի կազմակերպման համար օգտագործվող մայրագծերի եւ ռոուտերների թողունակությունն Է: Որոշ տեղամասերում սարքավորանքի ուժերն այլեւս չեն պատում, իսկ օգտատերերի պահանջերն ու ցանկությունները շարունակում են աճել: Մասնագետները պնդում են, որ եթե Համացանցը շարունակի աճել ներկայիս տեմպերով եւ եթե չհայտնվեն տվյալների հաղորդման սկզբունքորեն նոր տեխնոլոգիաներ, ապա արդեն տասը տարի հետո ստիպված կլինեն առնվազն կրկնօրինակել գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքը: Դա անխուսափելիորեն կհանգեցնի ցանց մուտքի զգալի թանկացման:
Բայց աշխարհի հնագույն գիտական ընկերություններից մեկի անդամներին շատ ավելի մտահոգում Է մի այլ հիմնախնդիր. Համացանցի օգտատերերի կարիքների համար մեծ Բրիտանիան ծախսում Է երկրում արտադրվող Էներգիայի ութ տոկոսը, ինչը համարժեք Է երեք ատոմակայանների արտադրողականությանը: Այս ցուցանիշը կրկնակի մեծանում Է յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ: Այսինքն՝ տեսականորեն 2035 թվականին Համացանցը կարող Է սպառել Մեծ Բրիտանիայում արտադրվող ամբողջ Էներգիան:

Интернет в Великобритании закончится через 20 лет
Доступ в интернет для жителей Великобритании в скором времени может быть ограничен, а для некоторых категорий пользователей —дозирован или закрыт. Будущее глобальной сети, как сообщает The Telegraph, 11 мая обсудит Королевское общество (научный центр, выполняющий функции национальной академии наук).
Одной из проблем, которые планируют озвучить участники встречи, является пропускная способность используемых для организации связи магистралей и роутеров. На некоторых участках оборудование уже не справляется, а потребности и желания пользователей продолжают расти. Специалисты утверждают, что если интернет продолжит расти взятыми темпами и если не появится принципиально новых технологий передачи данных, то уже через десять лет придется как минимум дублировать существующую инфраструктуру. Это неизбежно приведет к значительному подорожанию доступа к сети.
Но гораздо больше членов одного из старейших научных обществ мира заботит другая проблема — на потребности пользователей интернета Великобритания тратит восемь процентов производимой в стране энергии, что эквивалентно производительности трех атомных электростанций. Этот показатель становится вдвое больше каждые четыре года. То есть, теоретически к 2035 году интернет может потреблять всю производимую в Великобритании энергию.