Մեծ Բրիտանիայի ռեստորանները եւ խանութները «տոնում են» արքայադստեր ծնունդը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի ռեստորանները, ֆիրմաները եւ խանութներն արքայադուստր Շառլոտայի լույս աշխարհ գալը «նշում են» տոնական ակցիաներով, նվերներով եւ զեղչերով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Pizza Hut ցանցի մի քանի ռեստորաններ աղջկա անվան հայտարարումից հետո անվճար ճաշեր են խոստացել արքայադստեր անվանակից առաջին հարյուր հաճախորդուհիներին:
Համանման ակցիաներ են անցկացվում նաեւ Սուրբ Մարիամի հիվանդանոցից ոչ հեռու գտնվող ռեստորաններում եւ բարերում, հիվանդանոց, որտեղ ծնվել Է երեխան:
Արքայադստեր ծննդից մեկ օր Էլ չանցած վաճառքում հայտնվել են «Նա աղջիկ Է» մակագրություններով մարզաշապիկներ, իսկ երբ հայտնի Է դարձել անունը, Yorkshire Tea թեյի ընկերությունը թողարկել Է հատուկ թեյ Charlotte's Tea անվանումով: Բիսքվիտների հայտնի արտադրող Walkers-ը վաճառում Է "Royal birth" թխվածքաբլիթների հուշանվերային տուփեր:
«Շառլոտա» անունն այս օրերին զարդարել Է նաեւ լոնդոնյան հռչակավոր որոշ տաքսի-քեբերի:
Վարդագույնը դարձել Է Մեծ Բրիտանիայի խանութների պրոմ-ակցիաների հիմնական գույնը:
Ավելի վաղ Լոնդոնի քաղաքապետարանի London&Partners փիար ընկերության ղեկավար Գորդոն Ինսը հայտարարել Է, որ Քեմբրիջի դքսի եւ դքսուհու երկրորդ երեխայի ծնունդը կօգնի Լոնդոն ներգրավել ռեկորդային քանակությամբ զբոսաշրջիկների: Նրա խոսքով՝ 2015 թվականին արտասահմանից եւ Մեծ Բրիտանիայի մյուս տարածաշրջաններից Լոնդոն այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կկազմի շուրջ 32 միլիոն, ինչը կգերազանցի 2013 թվականի արդյունքը, երբ ծնվել Էր արքայազն Ուիլյամի եւ նրա տիկնոջ Քեյթի ավագ որդին՝ արքայազն Ջորջը: Այն ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաք Էր այցելել 29,1 միլիոն մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Британские рестораны и магазины "празднуют" рождение принцессы
Британские рестораны, фирмы имагазины "отмечают" появление насвет принцессы Шарлотты праздничными акциями, подарками искидками,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Несколько ресторанов сети Pizza Hut после объявления имени девочки пообещали бесплатные обеды первым ста клиенткам-тезкам принцессы.
Аналогичные акции проводятся вресторанах ибарах неподалеку отбольницы святой Марии, где родился ребенок.
Менее чем черезсутки после появления принцессы насвет впродаже появились футболки снадписями "Это девочка", акогда стало известно имя, чайная компания Yorkshire Tea выпустила специальный чай подназванием Charlotte's Tea. Известный производитель бисквитов Walkers продает сувенирные коробки печенья "Royal birth".
Имя "Шарлотта" украсило вэти дни инекоторые иззнаменитых лондонских такси-кэбов.
Розовый цвет стал основным впромо-акциях британских магазинах.
Между тем, ранее глава официальной пиар-компании мэрии Лондона London&Partners Гордон Иннс заявил, что рождение второго ребенка угерцога игерцогини Кембриджских поможет привлечь вЛондон рекордное количество туристов. По его словам, в2015 году количество посетивших Лондон туристов из-за рубежа ииз других регионов Британии составит около32 миллионов человек, что перекроет результат 2013 года, когда родился старший сын принца Уильяма иего супруги Кейт принц Джордж. Тогда вбританской столице побывали 29,1 миллиона человек.