Իրանում արգելել են տղամարդկանց «սատանայական» սանրվածքները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները տղամարդկանց արգելել են տարածում գտած որոշ սանրվածքներ, որոնք ճանաչվել են որպես «դիվական»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 5-ին հաղորդել Է Իրանի ԻՍՆԱ գործակալությունը:
«Այսուհետեւ սատանայի երկրպագման պաշտամունքին վերաբերող սանրվածքներն արգելված են»,- հայտարարել Է Իրանի տղամարդկանց վարսավիրների ասոցիացիայի ղեկավար Մուստաֆա Գովախին:
Ըստ որում նա չի ճշտել, թե հատկապես ինչ սանրվածքների մասին Է խոսքը: Սակայն, ինչպես նշում են զանգվածային լրատվամիջոցները, արգելքը կվերաբերի, մասնավորապես, այն խոպոպիքներին, որոնցում մազերը ցից-ցից են կանգնած:
Գովախին սպառնացել Է վարսավիրական այն սրահների թույլատրագրերի բռնագրավմամբ, որոնք կհամաձայնեն կատարել «իսլամական վարչակարգի կանոնները խախտող» սանրվածքներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Иране мужчинам запретили "сатанинские" прически
Власти Ирана запретили мужчинам делать некоторые популярные стрижки, которые были признаны "дьявольскими", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Отныне стрижки, относящиеся к культу поклонения дьяволу, запрещены", - заявил глава иранской ассоциации мужских парикмахеров Мустафа Говахи.
При этом он не уточнил, о каких именно стрижках идет речь. Однако, как отмечает СМИ, запрет коснется, в частности, начесов, при которых волосы стоят торчком.
Говахи пригрозил изъятием лицензий у парикмахерских салонов, которые согласятся делать стрижки, "нарушающие правила исламского режима".