«Հայկական մոտոցիկլետի ակումբ»-ի անդամները Ցեղասպանության մասին իրազեկման արշավով անցնում են ԱՄՆ 16 նահանգներով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական մոտոցիկլետի ակումբ» (ARMENIAN BRIGADE) բարեգործական ակումբի անդամները Լոս Անջելեսում մեկնարկած, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արշավի շրջանակներում օրեր անց կհասնեն Վաշինգտոն՝ Սպիտակ տան մոտ: Այս մասին մայիսի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում տեղեկացրեցին Հայաստան ժամանած, ԱՄՆ-ում գրանցված հայ մոտոցիկլավարների ակումբի անդամները:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները մենք սկսել ենք իրականացնել անցած տարվա հունվարի 1-ից, իսկ որպես պետական գրանցում ստացած ոչ առևտրային կազմակերպություն՝ դարձել ենք անցած տարի հունվարի 12-ին: Այս տարի մեր խմբի մի մասը Հայաստանում էր ոգեկոչում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, իսկ մյուս կեսը Լոս Անջելեսից մեկնեց Վաշինգտոն՝ Սպիտակ տան մոտ ցույց անելու: Բայքերների «օրենքի» համաձայն՝ երթին մասնակից բայքերների թիվ չի մատնանշվում, սակայն այդ 500 կմ ճանապարհը մոտոցիկլավարների հետ անցնելու են մոտ 20-ական վազորդներ և հեծանվորդներ, ում անվտանգության ապահովումն ստանձնել են «Հայկական մոտոցիկլետի ակումբ»-ի անդամները», - հայտնեց ակումբի անդամ Հարություն Բոգարյանը:
Նա հավելեց, որ, անցնելով 16 նահանգ, ակցիայի մասնակիցները յուրաքանչյուր նահանգում միջոցառումներ են անցկացնելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկմանը:
Ամերիկահայ բայքերները ծրագրեր ունեին այս տարի ապրիլի 24-ին ներկա գտնվելու Ծիծեռնակաբերդում, սակայն, Հարություն Բոգարյանի խոսքով, մոտոցիկլետների տեղափոխման խնդիրներ առաջացան, և կազմակեպության անդամները որոշեցին իրենց տրասպոտրային միջոցների տեղափոխման համար անհրաժեշտ գումարները ուղղել հաշմանդամություն ստացած ազատամարտիկներին՝ էլեկտրասայլակների և համակարգիչների տեսքով:
«Երբ մեծ քանակությամբ մարդիկ հավաքված են ցույցի, և իրենց է միանում մոտոցիկլավարների խումբը, հայկական դրոշներով, նրանց հայտնվելը նման է խորհրդանշական բանակի գալուն, և դա մեծ ոգևորություն է տալիս ներկաներին», - նկատեց Սամվել Նաջարյանը:
Նա հավելեց, որ վերջերս ամերիկյան քաղաքներից մեկում ծրագրված էր կանգնեցնել Թալեաթ փաշայի արձանը, որի համար հավաքվել էին մոտ 110 թուրքեր, իսկ ընդդեմ արձանի բացման հավաքվեց մոտ 300 հայ: Արդյունքում՝ քաղաքապետը փոխեց իր որոշումը և արգելեց ընդհանրապես կանգնեցնել Թալեաթի արձանը:

Члены клуба «Армянский мотоцикл» совершают мотопоход по 16 штатам США, информируя о Геноциде армян
Члены благотворительного клуба «Армянский мотоцикл» (ARMENIAN BRIGADE) к 100-летию Геноцида армян совершают мотопоход, стартовавший в Лос-Андежлесе и проходящий по 16 штатам США. В рамках мотопробега они проведут несколько дней в Вашингтоне, у Белого дома. Об этом на встрече с журналистами 2 мая сообщили байкеры, прибывшие в Армению (зарегистрированные в США).
«Мероприятия к 100-летию Геноцида армян мы начали проводить с 1 января. Как ГНКО, мы зарегистрированы с 12 января прошлого года. В этом году одна часть нашей группы проводит мероприятия в Армении, а другая – мотопробегом Лос-Анджелес-Вашингтон, Белый дом. Согласно байкерскому «закону», число участников не указывается, но путь в 500 км с мотоциклистами пройдут около 20 бегунов, а также велосипедисты, безопасность которых взял на себя клуб ARMENIAN BRIGADE», - сказал член клуба Арутюн Богарян.
Он добавил, что в каждом из 16 штатов будут проводиться мероприятия по информированию о Геноциде армян.
Армянские байкеры Америки собирались 24 апреля присутствовать в Цицернакаберде, но возникла проблема с перевозкой байков, и тогда члены клуба решили деньги за перевозку перечислить в фонд ополченцев-инвалидов – для приобретения электроколясок и компьютеров.
«Когда к многочисленным участникам митинга присоединяются группа байкеров с армянскими флагами, то зрелище напоминает появление символической армии и доставляет огромную радость присутствующим», - сказал Самвел Наджарян.
Он отметил, что недавно в одном из американских городов было запланировано поставить памятник Талаату паше, для чего собрались 100 турок. Но против этого выступили 300 армян. В результате мэр отказался от своего намерения и запретил вообще ставить памятник Талаату.