NASA-ի ապարատը Երկիր Է հաղորդել Պլուտոնի բացառիկ լուսանկարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան New Horizons տիեզերական ապարատը, որը կատարում Է պատմության մեջ առաջին ճանապարհորդությունը դեպի Պլուտոն, առաջին անգամ Երկիր Է հաղորդել լուսանկարներ, որոնցում երեւում են այդ թզուկ մոլորակի մակերեւույթի տարբեր հատվածներ, այդ թվում՝ դրա բեւեռներից մեկը: Ինչպես նշել Է ԱՄՆ-ի տիեզերական գերատեսչությունը, լուսանկարներն արվել են ապրիլի առաջին կեսին հատուկ լուսախցիկի միջոցով, որը տեղակայված Է 450-կիլոգրամանոց զոնդի վրա, 113 միլիոն կիլոմետր հեռավորությունից:
«New Horizons-ի իննամյա ճանապարհորդությունից հետո զարմանալի Է տեսնել, թե ինչպես Է Պլուտոնը, որը կետ Է թվում, երբ դրան նայում ենք Երկրից, կոնկրետ ուրվապատկերներ ստանում ուղղակի մեր աչքերի առաջ»,- ասել Է այս ծրագրի գիտական ղեկավար, Հարավարեւմտյան հետազոտական ինստիտուտի աշխատակից Ալան Ստեռնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Аппарат NASA передал на Землю уникальные снимки Плутона
Американский космический аппарат New Horizons, совершающий первое в истории путешествие к Плутону, впервые передал на Землю фотографии, на которых видны различные участки поверхности этой карликовой планеты, в том числе один из ее полюсов, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщило космическое ведомство США, снимки были сделаны в первой половине апреля с помощью специальной фотокамеры, установленной на 450-килограммовом зонде, с расстояния 113 млн км.
"После девятилетнего путешествия New Horizons удивительно наблюдать, как Плутон, который кажется точкой, когда мы смотрим на него с Земли, приобретает конкретные очертания прямо на наших глазах", - сказал научный руководитель этого проекта, сотрудник Юго-западного исследовательского института Алан Стерн.