Հալեպահայերը մի շարք միջոցառումներով ոգեկոչել են Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Հալեպում ստեղծված ծանր իրավիճակին, հալեպահայերն արժանավոր կերպով հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Սիրիայի կենտրոնական մարմնի պաշտոնական էջից: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը՝ ապրիլի 24-ին, տեղի է ունեցել միջհամայնքային ու միջմիութենական ոգեկոչման կենտրոնական հանդիսություն: Հանդիսությանը ներկա են եղել սիրիահայ համայնքապետերը, Հալեպում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանը, սիրիահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հոծ բազմություն:
Բացման արաբերեն խոսքով հանդես է եկել Արտել Չիրիշյանը՝ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության մարդկային, մշակութային և նյութական վնասներին և Օսմանյան կայսրության հայ բնիկ ժողովրդին իր պապենական հողերից տեղահան անելու իրողությանը:
Ապա «Զվարթնոց» երգչախմբի կատարմամբ երգեր են հնչել, որին հաջորդել է ասմունք՝ «Ձոն՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին» խորագրով:
Միջոցառման ընթացքում իր խոսքն է ասել Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանը: Ապա հայ երեք հոգևոր պետերի անունից ելույթ է ունեցել Բերիո հայոց թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Շահան Արք. Սարգիսյանը՝ օրվա խորհուրդը կենտրոնանցելով «Հաղթանակ» վերանագրի տակ: Սրբազան հայրը, սրբադասված նահատակների համար նշել է. «Նահատակները ապրող էակներ են»:

YEREVAN, 28 APRIL, ARMENPRESS. Despite the dire conditions in Aleppo, the Armenians of Aleppo respected the memory of the victims of the Armenian Genocide in a dignified manner, as posted on the official website of the Armenian Genocide Centennial Committee of Syria, according to “Armenpress”. On April 24, the day marking the Centennial of the Armenian Genocide, the unions and community of Aleppo held a major commemorative ceremony, which was attended by leaders of Syrian-Armenian communities, Consul General of Armenia in Aleppo Tigran Gevorgyan, members of Syrian-Armenian organizations and large crowds of people.
The event began with opening remarks by Artel Chirishian in Arabic. Chirishian reflected on the human, cultural and material damages that the Armenian Genocide caused and the fact that the indigenous Armenians of the Ottoman Empire were deported from their ancestral lands.
The speech was followed by performances of songs by Zvartnots Choir, followed by poetry devoted to the Centennial of the Armenian Genocide.