Նյու Յորքում աճուրդի Է հանվել Գերմանիայի կապիտուլյացիայի վերաբերյալ ուղարկված հեռագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում աճուրդի Է հանվել այն հեռագիրը, որը Ադոլֆ Հիտլերին փոխարինած Կարլ Դենիցն ուղարկել Է Լյուֆտվաֆֆեի գլխավոր հրամանատար ֆելդմարշալ Ռոբերտ ֆոն Գրայմին: Դրանում Երրորդ ռայխի ղեկավարը հայտնել Է, որ ստորագրվել Է Գերմանիայի անվերապահ կապիտուլյացիայի մասին ակտը, եւ բոլոր մարտական գործողությունները կդադարեցվեն 1945 թվականի մայիսի 9-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Guardian-ին:
«Դա անհրաժեշտ Էր անել ռազմաճակատի մի քանի հատվածների ոչնչացումը կանխելու, ինչպես նաեւ Գերմանիայի որքան կարելի Է շատ քաղաքացիների փրկելու համար»,- հաղորդվում Է հեռագրում:
Պատմաբան Թոմ Լեմբի խոսքով, ավելի վաղ նման փաստաթղթերը այրում Էին կամ գերմանացիները, կամ նրանց դեմ կռվող դաշնակիցների զորքերը: «Ուստի այն, որ փաստաթուղթը հաջողվել Է պահպանել, զարմանալի Է»,- հայտարարել Է նա:
Լոտի մեկնարկային գինը 30 հազար դոլար Է: Հրատարակությունը չի ճշտում, թե երբ Է տեղի ունենալու աճուրդը:

В Нью-Йорке выставили на аукцион телеграмму о капитуляции Германии
В Нью-Йорке на аукцион выставлена телеграмма, которую преемник Адольфа Гитлера — Карл Дениц (Karl DՓnitz) — отправил главнокомандующему Люфтваффе фельдмаршалу Роберту фон Грайму. В ней глава Третьего рейха сообщил, что был подписан акт о безоговорочной капитуляции Германии и все боевые действия прекратятся 9 мая 1945 года, как передает Арменпресс, об этом сообщаетThe Guardian.
«Это было необходимо сделать для того, чтобы предотвратить уничтожение некоторых участков фронта, которое должно было произойти в ближайшее время, а также чтобы спасти как можно больше граждан Германииե, — сообщается в телеграмме.
По словам историка Тома Лэмба (Tom Lamb), ранее такие документы сжигали либо сами немцы, либо воевавшие против них войска союзников. «Поэтому то, что документ удалось сохранить, удивительноե, — заявил он.