Ստամբուլի հայերը` Կոմիտասի տան մոտ. «նրանք ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար»
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առնչությամբ անցկացվող միջոցառումների շրջանակում մեծ թվով մարդիկ ապրիլի 24-ին` տեղի ժամանակով առավոտյան 10:00-ին, հավաքվել էին պոլսահայ մտավորականներ Ավետիս Նաքաշյանի և Կոմիտաս վարդապետի նախկին տների դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը միջոցառման վայրից, միջոցառման կազմակերպիչների անունից հանդես եկող Թաթլըոս Օզբեբեքը նշեց, որ այսօր միջոցառումը տեղի է ունենում այն վայրում, որտեղ ուղիղ 100 տարի առաջ մահվան երթի էին տարվել հայ մտավորականները: «Որպես այստեղ ապրողների մնացորդեր, մենք ասում ենք, որ մեր ցավերը կարող են վերանալ միայն պատմությանն առերեսվելով: Հակառակը հնարավոր չէ: Մենք չենք մոռացել Հայոց ցեղասպանությունը,չպիտի մոռանանք»,-նշեց Օզբեբեքը: Նա խոսեց նաև Կոմիտաս վարդապետի մեծ աշխատանքի և երաժշտական ոլոտում նրա մեծ ներդրման մասին:
Արարողության այս հատվածի ավարտին տեղադրվեցին խորհրդանշական հուշագրեր Կոմիտասի և Ավետիս Նաքաշյանի անուններով: Կազմակերպիչները հայտնեցին, որ աշխատանքներ են տարվում. մոտ ապագայում այդ տարածքում կտեղադրվի նրանց անուներով հուշաքարեր:
Կոմիտասի և Նաքաշյանի տան մոտից բազմությունը քայլեց դեպի Ռուբեն Սևակի տան մոտ:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սագսյանը Ծիծեռնակաբերդում րոպեներ առաջ ունեցած ելույթում շնորհակալություն հայտնեց Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում հավաքվածներին. «նրանք ուժեղ մարդիկ են և ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար»:

Стамбульские армяне собрались у Дома Комитаса: «Они делают верное дело для своей родины»
24-го апреля в Стамбуле в 10:00 утра множество людей собрались напротив домов интеллигентов Константинополя Аветиса Накашяна и вардапета Комитаса.
Как передает с места корреспондент «Арменпресс», от имени организаторов выступил Татлыос Озбебек, который отметил, что 100 лет назад первыми повели на смерть именно интеллигенцию. «Мы, как потомки тех, кто жили здесь, говорим, что наша боль пройдет только, если мы взглянем в лицо истории. Мы не позабыли Геноцид армян, не можем забыть»,- сказал Озбебек. Он сказал также о великом труде Комитаса и его вкладе в музыку.
На фомах установили памятные таблички с именами Аветиса Накашяна и вардапета Комитаса. Организаторы сообщили, что ведут работы, и скоро установят здесь памятные стеллы с их именами.
От домов Аветиса Накашяна и вардапета Комитаса народ прошел к дому Рубена Севака.
Президент Армении Серж Саргсян в своем выступлении в Цицернакаберде поблагодарил тех, кто собрался в Стамбуле на площади Таксим: «Это сильные люди, они делают верное дело для своей родины».