Ստամբուլի հայերը` Կոմիտասի տան մոտ. «նրանք ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար»
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առնչությամբ անցկացվող միջոցառումների շրջանակում մեծ թվով մարդիկ ապրիլի 24-ին` տեղի ժամանակով առավոտյան 10:00-ին, հավաքվել էին պոլսահայ մտավորականներ Ավետիս Նաքաշյանի և Կոմիտաս վարդապետի նախկին տների դիմաց:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը միջոցառման վայրից, միջոցառման կազմակերպիչների անունից հանդես եկող Թաթլըոս Օզբեբեքը նշեց, որ այսօր միջոցառումը տեղի է ունենում այն վայրում, որտեղ ուղիղ 100 տարի առաջ մահվան երթի էին տարվել հայ մտավորականները: «Որպես այստեղ ապրողների մնացորդեր, մենք ասում ենք, որ մեր ցավերը կարող են վերանալ միայն պատմությանն առերեսվելով: Հակառակը հնարավոր չէ: Մենք չենք մոռացել Հայոց ցեղասպանությունը,չպիտի մոռանանք»,-նշեց Օզբեբեքը: Նա խոսեց նաև Կոմիտաս վարդապետի մեծ աշխատանքի և երաժշտական ոլոտում նրա մեծ ներդրման մասին:
Արարողության այս հատվածի ավարտին տեղադրվեցին խորհրդանշական հուշագրեր Կոմիտասի և Ավետիս Նաքաշյանի անուններով: Կազմակերպիչները հայտնեցին, որ աշխատանքներ են տարվում. մոտ ապագայում այդ տարածքում կտեղադրվի նրանց անուներով հուշաքարեր:
Կոմիտասի և Նաքաշյանի տան մոտից բազմությունը քայլեց դեպի Ռուբեն Սևակի տան մոտ:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սագսյանը Ծիծեռնակաբերդում րոպեներ առաջ ունեցած ելույթում շնորհակալություն հայտնեց Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում հավաքվածներին. «նրանք ուժեղ մարդիկ են և ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար»:

Istanbul Armenians near house of Komitas. "They are doing right thing for their homeland”
ISTANBUL, 24 APRIL, ARMENPRESS. Within the framework of the events of the Centennial of the Armenian Genocide held in Istanbul, numerous people gathered in front of the houses of Avedis Nakashyan and Archimandrite Komitas on April 24, by local time at 10: 00 am.
As the correspondent of “Armenpress” reports from the event’s place, on behalf of the event’s organizers, Tatleos Ozbebek noted, that today the event is held in that place, where the Armenian intellectuals were taken to the death march exactly 100 years ago. "As remnants of those, who lived here, we say that our pain can be eliminated only by facing the history. The opposite is not possible. We have not forgotten about the Armenian Genocide and will not forget”, Ozbebek highlighted. He also spoke about the great work of Archimandrite Komitas and his great contribution to the musical sphere.
This morning, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech at the Genocide Memorial Tsitsernakaberd, during which expressed his gratitude to those who gathered at the Taksim Square in Istanbul. “They are strong people who are standing for the right cause for their fatherland”, the President underscored.