Նախագահը գլոբալ ֆորումի շրջանակներում դիտել է ցեղասպանության թեմայով գրքերի և լուսանկարների ցուցահանդեսները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 22-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում դիտել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ հասարակական-քաղաքական ֆորումի համատեքստում 2015թ. ապրիլի 22-23-ին Հայաստանի ազգային գրադարանի ներկայացրած «Հայոց ցեղասպանությունը գրականության մեջ» խորագրով ցուցադրությունը՝ նվիրված Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Գրադարանում առկա Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գրական, գեղարվեստական, պատմական, վերլուծական, հրապարակախոսական բնույթի շուրջ 3 հազար անուն գրքերից ցուցադրված է աշխարհի 37 երկրներում 23 լեզուներով հրատարակված ավելի քան 900 միավոր գրականություն՝ տարբեր ժամանակագրական շեշտադրումներով: Ցուցահանդեսի տաղավարում շրջայցի ժամանակ Նախագահին ներկայացրել են, որ ցուցադրության շրջանակում առանձնացված են գրքեր, որոնք ակնառու են իրենց եզակիությամբ, ներառում են Հայոց ցեղասպանության մասին առաջին անդրադարձները, ներկայացնում են օտարազգի հայտնի գործիչների, ականատեսների, նրանց ժառանգների հիշողությունները կամ վերլուծական պատկերացումները կատարված ողբերգության վերաբերյալ: Գրքերի գեղարվեստական, գաղափարական, աղբյուրագիտական արժանիքները գնահատվել են տարբեր ժամանակահատվածներում, իսկ նրանց հեղինակների ներդրումը ցեղասպանության ճանաչման գործում անգնահատելի է:
Ցուցահանդեսին ներկա են եղել նաև ցուցադրված գրքերի հեղինակներից, ովքեր Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել և նվիրել են իրենց աշխատանքները:
Հանրապետության Նախագահը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ ծայրագույն պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի բացման նիստի նախագահող Լուիզ Մորենո-Օկամպոյի և Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Դանիել Ֆեյերստեյնի հետ այցելել է նաև «Ցեղասպանություն» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են ցեղասպանությունների, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև տարբեր հակամարտությունների, մարդկային ողբերգությունների պատճառ դարձած բռնությունների թեմայով աշխարհի լավագույն 8 լուսանկարիչների աշխատանքները, ովքեր այսօր էլ աշխատում են աշխարհի ամենավտանգավոր կետերում: Նրանց թվում է հայտնի լուսանկարիչ Յան Գրարուպը, ում աշխատանքները Ռուանդայի և Դարֆուրի ցեղասպանությունների մասին ներկայացվում են որպես այդ հանցագործությունների անհերքելի փաստարկներ:
Լուսանկարիչներն իրենց աշխատանքները հրապարակայնացնում են հույսով, որ դրանցում արտացոլված՝ մարդկության դեմ գործված սարսափելի ոճրագործություններն այլևս երբեք չեն կրկնվի:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Today at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, Chairman of the State Commission on Coordination of the Events for the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, watched an exhibition by the National Library of Armenia titled “The Armenian Genocide in Literature” which is devoted to the Armenian Genocide Centennial. The exhibition is being held from 22 to 23 April of 2015 as part of the social and political global forum “Against the Crime of Genocide.”
The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenpress” that out of around 3000 literary, fiction, historical, analytical and journalistic books about the Armenian Genocide, the library presents more than 900 units of literature which have been translated into 23 languages in 37 countries of the world, focusing on different time periods. While touring the exhibition pavilions, the President was informed that the exhibition displays books which are exclusive, being among the first to mention the Armenian Genocide, and present memories of famous foreign nationals, witnesses and their heirs, as well as their assessment of the tragedy. The books’ fiction and ideological content and the reliability of their sources have been praised across different time periods and the contribution of their authors to the recognition of the Armenian Genocide is invaluable.
Some of the book authors participating in the exhibition introduced and presented the Armenian President with their works.
Accompanied by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, Thorbjørn Jagland, Secretary General of the Council of Europe, Luis Moreno Ocampo, the chair of the opening session of the global forum “Against the Crime of Genocide,” and Daniel Feierstein, President of the International Association of Genocide Scholars, the Armenian President also visited a photo exhibition titled “Genocide” which displays the works of the eight best photographers of the world pertaining to genocides, including the Armenian Genocide, as well as to violence which caused different conflicts and human tragedies. Among those photographers, who today continue to work in the most dangerous places of the world, is Jan Grarup, a famous photographer, whose works about the Rwanda and Darfur Genocides are considered as undeniable facts of those crimes.
The photographers popularize their works hoping that the terrific crimes against humanity reflected in them will never reoccur.