Ցեղասպանության մասին Բունդեսթագի հրապարակած նոր նախագծի տեքստում մի քանի անգամ նշվում է «ցեղասպանություն» եզրույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի խորհրդարանն իր պաշտոնական կայքում հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին նվիրված նոր բանձևի նախագծի տեքստը, որում մի քանի անգամ նշվում է «ցեղասպանություն» եզրույթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտնի է նաև ապրիլի 24-ին կայանալիք նիստի նախնականօրակարգն ու ժամանակացույցը:
Ապրիլի 24-ին, Գերմանիայի ժամանակով առավոտյան ժամը 9-ին հենց Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկմամբ էլ սկսվելու է լիագումար նիստը: Քննարկմանը հատկացվելու է մեկ ժամ, որի ընթացում 3 զեկույցով են հանդես գալու Գերմանիայի խորհրդարանի ամենախոշոր խմաբկցությունները` Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը (ՔԴՄ)/Քրիստոնեա-սոցիալիստական միությունը(ՔՍՄ), Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը և Ձախակողմյանների կուսակցությունը: Դրանից հետո քվեարկության է դրվելու բանաձևի նախագիծն` արդեն «ցեղասպանություն» եզրույթով ու հիմնավորմամբ, թե որ կոնվենցիայի որ կետով են օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ջարդերը ենթակա կոչվելու «ցեղասպանություն»:
Ի տարբերություն Ֆրանսիայի և Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած մյուս երկրների, Գերմանիան երկար ժամանակ ընդդիմացել է «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառմանը: Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ ապրիլի 20-ին` Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Ապրիլի 20-ին կանցլերի խոսնակը հայտարարել էր, որ կառավարությունը կսատարի ապրիլի 24-ին խորհրդարանում ներկայացվելիք բանաձևին, որով 1915 թվականի եղելությունը հայտարարվում է ցեղասպանության օրինակ: «Կառավարությունը սատարում է բանաձևի նախագծին, որում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին հայերին բաժին հասած ճակատագիրը պատմության մեջ տեղի ունեցած զանգվածային սպանությունների, էթնիկ զտումների, արտաքսումների և այո՜, 20-րդ դարի ցեղասպանությունների օրինակ է»,- ասել է նա: Նույն օրը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կանգնել է այն պատգամավորների կողքին, ովքեր կողմ են հայերի զանգվածային սպանությունները «ցեղասպանություն» անվանելուն և ասել, որ 1915 թ. կատարվածը «կարելի է ընդհանրացնել ցեղասպանություն հասկացության մեջ»:
Գերմանական և միջազգային լրատվամիջոցները նաև տեսակետ են հայտնում, որ ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանը Գերմանիայի Դաշնության Նախագահ Յոահիմ Գաուկն իր ելույթում նույնպես կարտասանի «ցեղասպանություն» եզրույթը:

В тексте проекта резолюции Бундестага несколько раз употребляется термин «геноцид»
Парламент Германии на своем официальнее сайте опубликовал текст проекта резолюции, посвященной Геноциду армян. В тексте несколько раз употребляется термин «геноцид». Как сообщает Арменпресс, известна также предварительная повестка и график предстоящего 24 апреля заседания Бундестага.
24 апреля, в 9 часов по местному времени, обсуждением вопроса Геноцида армян начнется пленарное заседание Бундестага. Обсуждение будет длиться около часа. С тремя докладами выступят представители крупнейших парламентских фракций Германии: Христианско-демократического союза, Социально демократической партии и Партии левосторонних. Далее состоится голосование по проекту резолюции, где упоминается термин «геноцид» и отмечается, по каким пунктам каких конвенций резня в Османской Турции должна называться этим термином.
Напомним, что в отличие от Франции и других признавших Геноцид армян стран, Германия не использовала термин «геноцид». Однако, министр ИД Германии Франк Вальтер Штайнмайер 20 апреля заявил, что Берлин не прочь назвать произошедшее в 1915 г. «геноцидом», он поддержал депутатов, которые выступают за это. В интервью, данном Süddeutsche Zeitung он сказал, что произошедшее в 1915 г. можно собирательно назвать геноцидом.
«В нашей резолюции говорится о насилии, страхе, ужасе, однако все это можно вместить в одно слово – геноцид. Я хорошо понимаю основания и сторону, которая этого требует»,- сказал он.
Штайнмайер сказал, что он не может игнорировать того, что произойдет после 24-го апреля. По сообщению газеты, окончательное обсуждение пройдет у президента Гаука.
Вице-председатель объединенной фракции ХДС-ХСС Франц Йозеф Юнг заявил, что его партия намерена назвать массовое уничтожение армян геноцидом, несмотря на сопротивление Анкары. «Мы найдем определение, которое будет соответствовать геноциду, произошедшему в Турции 100 лет назад»,- сказал Юнг.