Դավութօղլուն ցեղասպանություն եզրը որակել է որպես պատասխանատվությունը թուրքերի վրա բարդելու միջոց
ԱՆԿԱՐԱ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն կրկնել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի 2014 թ. ապրիլի քայլը և ցավակցություն է հայտնել Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում զոհված օսմանահպատակ հայերի ժառանգներին: Թուրքական կառավարության ղեկավարը միևնույն ժամանակ հայտարարել է, թե նույնպիսի ցավ են ապրել «տարբեր էթնիկ ու կրոնական ենթախորք ունեցող օսմանյան քաղաքացիները»՝ նշելով, թե ցեղասպանություն եզրի հնչեցումը պատասխանատվության ընդհանրացման ձև է: Դավութօղլուն նաև ակնարկել է, որ Անկարան պատրաստ չէ գնալ Ցեղասպանության ճանաչման ճանապարհով: Թուրքիայի կառավարության ղեկավարի գրավոր հայտարարությունը նախօրեին երեկոյան տեղադրվել է այդ երկրի վարչապետի գրասենյակի կայքում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի վարչապետի գրասենյակի կայքը, հայտարարությունում նշված է. «Առաջին աշխարհամարտի դժվարություններն ապրած տարբեր էթնիկ ու կրոնական արմատների պատկանող հանրույթների թոռներս մեր ցավակցությունն ենք հայտնում կյանքից զրկված անմեղ օսմանահպատակ հայերի ժառանգներին»:
Թուրքիայի կառավարության ղեկավարը հայերին և թուրքերին կոչ է արել «ազատվել անցած դարի ցավերից ու վերակառուցել ազգամիջյան մարդկային կապը»: Դավութօղլուն հայտարարել է, թե հայկական պատմական և կրոնական ժառանգության պահպանումը Թուրքիայի հանձնառությունն է և այդ համատեքստում նշել է, որ ապրիլի 24-ին Պոլսի Հայկական պատրիարքարանում կկազմակերպվի պատարագ:
Հայտարարությունում Անկարայի կառավարության ղեկավարը վկայակոչել է Էրդողանի՝ նախորդ տարի հրապարակած հայտարարությունը, հավելելով նաև, թե պատմությունը պետք է չքաղաքականացվի: Դավութօղլուն վերահաստատել է նաև, որ Թուրքիան պատրաստ չէ 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը կոչել իր անունով. «Ամենը մեկ եզրույթով արտահայտելը և պատասխանատվությունն ընդհանրացման միջոցով միայն թուրք ժողովրդի վրա բարդելը խնդիր է և խղճի, և իրավունքի տեսանկյունից»:

Давутоглу определил применение термина геноцид как попытку взвалить ответственность на турок
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу повторил ход Эрдогана от 2014 года и выразил соболезнование потомкам погибших в ходе Первой мировой войны армян – подданных Османской империи. Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу заявил, что такую же боль испытали «граждане Османской империи разной этнической и религиозной принадлежности», отметив, что применение термина геноцид – форма обобщения ответственности. Давутоглу намекнул, что Анкара не готова пойти путем признания Геноцида. Это заявление было размещено накануне вечером на официальном сайте премьер-министра.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на официальный сайт премьер-министра Турции, в заявлении сказано: «Мы, внуки переживших трудности Первой мировой войны граждан Османской империи разной этнической и религиозной принадлежности, выражаем соболезнование потомкам невинных жертв - османоподанных армян».
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу призывает армян и турок «освободиться от боли прошлого века и восстановить межнациональные человеческие связи». Давутоглу заявил, что сохранение армянского исторического и религиозного наследия армян – обязанность Турции; в этом контексте в Армянской патриархии Константинополя 24-го апреля состоится панихида.
В заявлении Давутоглу ссылается на прошлогоднее соболезнование Эрдогана и добавляет, что история не должна политизироваться. Давутоглу также подтверждает, что Турция не готова пойти путем признания Геноцида: «Выразить все одним термином и взвалить всю ответственность на турок – проблема, как с позиции совести, так и права».