Պահանջատիրությունը համայն հայության պատգամն է ու ապագայի տեսլականը. Միհրան Դաբաղ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության հարցում հայկական կողմի պահանջատիրությունը շատ ճիշտ որոշում է, քանի որ Հայաստանը պետք է չսպասի Թուրքիայի կողմից ներողության դրսեւորման պատրաստակամությանը: «Անգամ եթե Թուրքիան զղջա, ապա այդ ներողությունը պետք է վստահելի եւ համոզիչ դառնա: Իսկ դրա լավագույն պայմանը կատարվածի հատուցումը ստանձնելու պատրաստակամությունն է: Պահանջատիրության շեշտավորումը շատ կարեւոր է,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Բոխումի Ռուր համալսարանի Սփյուռքի եւ Ցեղասպանության հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Միհրան Դաբաղը:-Թե ինչպիսի սահմանում եւ ձեւ կստանա պահանջատիրությունը` ցույց կտա գործողությունների ընթացքը»:
Նա շեշտում է, որ պահանջատիրության գաղափարն իրականություն դարձնելու տարբեր ուղղություններ կան:
«Առաջին հերթին պետք է պահանջատիրության գաղափարի մասին քննարկում սկսվի: Այս հարցում շատ կարեւոր է պատասխանատվություն ստանձնելու հարցում Թուրքիայի պատրաստակամությունը, եւ քանի որ այս պահին Թուրքիան պատրաստ չէ այդ պատրաստակամությունը ստանձնել, շատ դժվար կլինի պահանջները ներկայացնել եւ իրագործել: Իմ գնահատմամբ` պահանջատիրությունը որոշ կոնկրետ պահանջների վրա չպետք է կառուցել, այլ ընկալել գործընթաց, որի հետեւանքով կորոշվի երկու ժողովուրդների փոխհարաբերությունը: Պահանաջատիրությունը Հայաստանի, հայ ժողովրդի, սփյուռքի հիշողությունը եւ վտանգված ինքնությունն է եւ պետք է ներկայացնի նրա պատգամն ու ապագան: Պահանջատիրությունը պետք է այդ մտածողության հիմքը լինի››:
Անդրադառնալով Մեծի Տանն Կիլիկիոս կաթողիկոս Արամ Առաջինի պահանջատիրության նախաձեռնությանը՝ Միհրան Դաբաղը կարծում է, որ այն կարող է դառնալ լակմուսի թուղթ` հասկանալու, թե իրավական մոտեցումներն ինչ սահմաններ ունեն: «Կաթողիկոսի նախաձեռնությունը շատ դժվար եւ շատ ճիշտ քայլ է: Սակայն միաժամանակ կարծում եմ, որ հայկական պահանջատիրության սահմանները ոչ թե կալվածքների ստացումը պետք է լինեն, այլ հարաբերությունների ստեղծումը»,- ասում է Դաբաղը և նշում , որ թուրքական կողմից հարաբերությունների հաստատման տրամադրվածություն չի տեսնում:
«Բառախաղերի միջոցով ցանկանում են Հայոց ցեղասպանության հետ կապված հարցը իրենց ձեւով ուծել: Մինչ այժմ այդ ձեւը իրենց համար օգտակար չէր եւ հիմա փորձում են հարցը իրենց ձեւերով իրենց համար լուծելի դաձնել: Այսօր փորձում են մեր սահմանները գծել` հասկանալու, թե հայերը մինչեւ որքան հեռու են պատրաստ լինել: Այս հարաբերությունն ու Թուրքիայի դիրքորոշոմը նման է «բազարի»: «Բազարի» մեջ մեր սահմանններն են ցանկանում ճշտել: Այս հարցում մենք պետք է հարատեւ եւ պահանջատիրական կեցվածքի մեջ մնանք՝ անկախ հանգամանքից, թե Թուրքիան ինչ քայլեր է կատարում: Մեր պատմությունը ցանկանում են գրավել եւ սահմանել իրենց մեկնաբանությամբ, հայերիս դուրս գցել եւ դարձնել այդ հարաբերության դիտորդ: Դրա հակազդեցությունը հայկական կողմի պահանջատիրությունն է»,- ասում է Միհրան Դաբաղը:
Դաբաղը Թուրքիայի կառավարության նախաձեռնած Գալիպոլիի ճակատամարտի տոնակատարությունն անվանում է «հայերի կյանքին վերջ տալու պայքարի հաղթական տոն››: «Այսօրվա Թուրքիայի միատարր պետություն ստեղծելու փորձի առաջին հաջողությունը կարելի է անվանել Գալիպոլիի հաղթանակն ու դրա հիշատակումը: Այս տոնախմբությունը ոչ թե հայերի ցավը հիշելն է, այլ հայերի դեմ պատերազմի սկիզբը, որը հաջողությամբ պսակվեց: Նման մոտեցումն անընդունելի է եւ ապացուցում է, որ Թուրքիայի խոսքն անկեղծ չէ»,- ասաց Դաբաղը:

Требовательность – наказ всего армянства и видение будущего: Мигран Дабах
Требовательность армянской стороны – очень верное решение в вопросе Геноцида армян, поскольку Армения не может ожидать извинений со стороны Турции. «Даже если Турция раскается, то извинения должны быть достоверными и убедительными. Лучшим условием для этого может стать возмещение. Акцент на требовательности очень важен»,- сказал в беседе с «Арменпресс» директор Института исследований Диаспоры и Геноцида университета Бохум в Руре Мигран Дабах.
Он сказал, что для осушествления идеи требоварельности существует несколько путей.
“В первую очередь, эту идею надо обсудить. Важна готовность Турции взять на себя эту ответственность; поскольку на данный момент Турция к этому не готова, то процесс затрудняется. По моему мнению, не надо строить требовательность на конкретных претензиях: надо принять процесс, который предрешит отношения двух народов. Требовательность – подверженная опасности суть, память армянского народа, диаспоры, это наказ всего армянства и видение будущего. Требовательность должна лежать в основе образа мыслей”.
Относительно инициативы требовательности, которую выдвинул Киликийский Католикос Арам Первый, Мигран Дабах думает, что она может стать лакмусовой бумажкой для того, чтобы понять пределы юридического подхода. “Инициатива католикоса – трудный и верный шаг. Думаю, что пределами требовательности армян должны стать не поместья, а создание отношений”,- говорит Мигран Дабах и добавляет, что не видит турецких настроений к созданию отношений.
“Путем игры словами пытаются решить вопрос по-своему. Сегодня они пытаются очертить наши границы, чтобы понять, как далеко зайдут армяне. Подход Турции похож на «базар», в котором они уточняют границы. Мы должны сохранять нашу позицию требовательности, независимо от шагов Турции. Они пытаются захватить нашу историю и интерпретировать ее, вышвырнуть армян и сделать наблюдателями этих отношений. Противодействием должна стать требовательность армян”,- говорит Мигран Дабах.
Мигран Дабах называет организуемые правительством Турции празднования битвы при Галлиполи “праздником победы по случаю прекращения жизни армян”. “Удачное создание монолитной Турции началось с победы при Галлиполи. Это не память о боли армян, это – начало удачной войны с армянами. Подобный подход неприемлем и доказывает, что Турция неискренна”,- говорит Мигран Дабах.