ԱՄՆ-ն չպետք է հանդուրժի Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքը. The International New York Times
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անգալաեզու TheInternational New York Times միջազգային պարբերականը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հոդված է պատրաստել, որում քննարկում և դատապարտում է Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հիշեցնելով 2008 թվականին ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամայի խոստումը, պարբերականը նաև կոչ է ուղղում ԱՄՆ կառավարությանը՝ չհանդուրժել Թուրքիայի ժխտողական կեցվածքը:
«Աշխարհի հայությունն ապրիլի 24-ին ոգեկոչելու է Օսմանյան Թուրքիայում հայերի զանգվածային կոտորացների մեկնարկի 100-րդ տարելիցը, որն այսօր համատարած ճանաչվում է որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Համատարած՝ այսինքն, Թուրքիայի սահմաններից դուրս, ուր կառավարությունը և թուրքերի մեծամասնությունը շարունակում է վորդովված հարձակում գործել ցանկացածի վրա, ով կխոսի Ցեղասպանության մասին»,- ասվում է հոդվածում:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ այն բանից հետո, երբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը կիրակնօրյա պատարագի ժամանակ արտասանեց «ցեղասպանություն» բառը, Թուրքիան հետ կանչեց Վատիկանում իր դեսպանին, իսկ կառավարության նախախարն ուխտադրուժ կերպով նշեց, թե Պապը Արգենտինայից է, ուր հայկական սփյուռքը վերահսկում է մեդիա և գործարար դաշտը:
Դեռևս Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևից առաջ, որը Թուրքիային կոչ է անում ճանաչել Ցեղասպանությունը և «իսկական հաշտեցման» ուղիներ փնտրել Հայաստանի հետ, Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ինչ էլ որ եվրոպացիներն ասեն «մի ականջից կմտնի, մյուսից դուրս կգա»:
«Թուրքիայի կոշտ քաղաքական գիծը հատկապես հիասթափեցնող է, քանի որ մեկ տարի առաջ պարոն Էրդողանը թվում էր թե քայլ առաջ էր կատարել դեպի հաշտեցում՝ ցավակցություն հայտնելով հայ զոհերի ժառանգներին և առաջարկելով, որ միջազգային պատմաբանների խորհուրդ ձևավորվի՝ պատմական ապացույցներն ուսումնասիրելու համար»,- նկատում է TheInternational New York Times-ը:
Նշվում է, որ անցած շաբաթ Էրդողանը վերադարձավ Թուրքիային որպես միջազգային զրպարտության զոհ նկարագրելու մարտավարությանը:
Հայերի համար իրենց նախնիների զանգվածային բնաջնջումների, համակենտրոնացման ճամբարնբեր աքսորի ճանաչումը տասնամյակների առաքելություն է: Մինչդեռ Թուրքիան, ընդունելով, որ շատ հայեր են սպանվել, պաշտոնապես ներկայացնում է՝ իբր թե այդ սպանությունները անախորժ պատերազմի անախորժ դրվագ են և ոչ թե մարդկանց բնաջնջման դիտավորյալ փորձ: Հակառակն ապացուցելու փորձերը Թուրքիայում համարվում են հանցագործություն:
Պարբերականը նկատում է նաև, թե որքան երկար են թուքերը հրաժարվում ուսումնասիրել և լիարժեքորեն ընդունել իրենց պատմությունը, այքան վնասում են հենցի իրենց երկրի միջազգային դիրքին:

US shouldn’t condone Turkey’s posture of denial: The International New York Times
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS: TheInternational New York Timespublished an article ahead of the centennial of the Armenian Genocide, in which it discusses and condemns the denial policy of Turkey. Armenpress reports that the article says that the United States should not condone that posture of denial. During his 2008 presidential campaign, Barack Obama declared that “as president, I will recognize the Armenian genocide.” But, like his predecessors, he then became reluctant to upset an important NATO ally.
Maintaining good relations with Turkey is important, but at the least the United States should join Europe and Pope Francis in making clear to Mr. Erdoğan that the greatest danger to Turkey lies not in anyone’s use of the word “genocide,” but in refusing to acknowledge what took place 100 years ago.
“Next Friday, April 24, Armenians the world over will commemorate the 100th anniversary of the start of the mass killings of Armenians in Ottoman Turkey, now widely recognized as the first genocide of the 20th century. Widely, that is, outside Turkey, where the government and the majority of Turks continue to furiously attack anyone who speaks of genocide”, - says the article.
When Pope Francis used the term at a memorial service for the Armenian victimson Sunday, Turkey recalled its ambassador from the Vatican and a government minister insidiously noted that the pope was Argentine, and “in Argentina, the Armenian Diaspora controls the media and business.” And even before the European Parliamentpassed a resolutionon Wednesday urging Turkey to recognize the genocide and seek a “genuine reconciliation” with the Armenians, President Recep Tayyip Erdoğan declared that whatever the Europeans say “will go in one ear and out the other.”
The hard Turkish line is especially unfortunate, because a year ago Mr. Erdoğan seemed to be moving toward a more conciliatory stance,offering condolencesto descendants of the Armenian victims and suggesting that a panel of international historians be formed to examine the historical evidence. No such panel was convened, and this week Mr. Erdoğan was back to painting Turkey as the aggrieved victim of international slander: “It is out of the question for there to be a stain or a shadow called genocide on Turkey.”
For Armenians, millions of whom form a global Diaspora outside the Republic of Armenia, demanding recognition of the mass executions, death marches and concentration camps inflicted on their ancestors in the disintegrating Ottoman Empire, in which as many as 1.5 million died, has been a decades-long, global mission. While Turkey has admitted that many Armenians died, the official narrative is that this was a nasty episode in a nasty war, and not a premeditated attempt to destroy a people — not, in other words, a genocide. To assert otherwise is a crime in Turkey — “insulting Turkish identity” — and intolerable from foreigners.
The narrative, however, is simply not one Turkey can sustain against the weight of scholarship that leaves no doubt of a regime-sponsored campaign against Armenians during and after World War I. Mr. Erdoğan was on the right track last year when he called for an independent panel, and it is difficult to understand why he has backed away now. The longer Turks refuse to examine and acknowledge that history fully, the greater the damage to Turkey’s international standing.