ԱՄՆ-ում «հավերժական» տեսախցիկ են ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականները ներկայացրել են տեսախցիկ, որը կարող Է անսահմանափակ երկար ժամանակ աշխատել առանց Էլեկտրականության եւ մարտկոցների՝ սոսկ լույսի Էներգիայով, որն օգտագործվում Է պատկերների ստեղծման համար: Մշակումը կնրեկայացվի համակարգչային լուսանկարչության խորհրդաժողովում, որը տեղի կունենա ապրիլի 25-ին Հյուսթոնում (Տեխաս): Իսկ դրա մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հակիրճ հաղորդել Է Science News-ը:
Կոլումբիական համալսարանի գիտնականներն ուշադրություն են դարձրել այն բանի վրա, որ թվային խցիկների տվիչներում եւ արեւամարտկոցներում Էլեկտրականությունը լույսի կերպափոխող տվիչներում օգտագործվում Է միեւնույն տեխնոլոգիան: «Հավերժական» խցիկն աշխատում Է լուսազգայուն տարրի (ֆոտոդիոդի) շնորհիվ, որը գործում Է երկու ռեժիմով՝ լուսահաղորդ (նկարահանում) եւ լուսաԷլեկտրական (լիցքավորում):
Բավականաչափ լույս հավաքելով մարտկոցների լրիվ լիցքավորման համար (այս գործընթացը տեւում Է ընդամենը մի քանի միլիվայրկյան)՝ սարքը կուտակված Էներգիան օգտագործում Է պատկերի ստացման եւ լիցքավորման ռեժիմի վերադարձման համար:
«Թվային պատկերների տեխնոլոգիայի բնագավառում հեղափոխությունը շարունակվում Է: Առանց Էներգիայի արտաքին աղբյուրների ավերժ գործելու ունակ խցիկը շատ օգտակար սարք Է»,- հայտարարել Է գյուտի հեղինակ Շրի Նայարը:

В США создали «вечную» видеокамеру
Американские ученые представили видеокамеру, способную работать неограниченно долгое время без электричества и батарей — только на энергии света, используемой для создания изображений. Разработка будет представлена на конференции по компьютерной фотографии, как передает Арменпресс, об этом которая пройдет в Хьюстоне (Техас) 25 апреля, а коротко о ней сообщают Science News.
Ученые из Колумбийского университета обратили внимание на то, что в датчиках цифровых камер и в датчиках, преобразующих свет в электричество в солнечных батареях, используется одна и та же технология. «Вечнаяե камера работает благодаря светочувствительному элементу(фотодиоду), который функционирует в двух режимах: фотопроводящем (съемка) и фотоэлектрическом (зарядка).
Собрав достаточно света для полной зарядки батарей (занимает этот процесс всего несколько миллисекунд), прибор использует накопленную энергию для получения изображения и возвращается в режим зарядки.
«Революция в технологии цифровых изображений продолжается. Камера, способная вечно функционировать без внешних источников энергии, — это в высшей степени полезный приборե, — заявил авторизобретенияШри Найар (Shree Nayar).