Բաթումում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար է օծվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաթումի Սուրբ փրկիչ եկեղեցում ապրիլի 12-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերին և հայ ու վրաց ժողովուրդների բարեկամությանը նվիրված, Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարփինյանի կողմից նվիրաբերված խաչքարերի օծման արարողությունը: Միջոցառումը կազմակերպվել է Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, օրհնության կարգն անցկացրել են Վիրահայոց թեմի Առաջնորդ Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանը և աջարահայության հոգևոր հովիվ Արարատ քահանա Գումբալյանը: Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել Վանաձորի և Բաթումի քաղաքապետներ Սամվել Դարբինյանը և Գիորգի Երմակովը, Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը և Բաթումում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արամ Գրիգորյանը:
Բաթում կատարած այցի շրջանակներում Վանաձորի քաղաքապետը հյուրընկալվել է Բաթումի քաղաքապետ Գիորգի Երմակովին: Ծավալված զրույցի ընթացքում քննարկվել են երկու քույր քաղաքներ Վանաձորի ու Բաթումի միջև տարաբնույթ կապերի հետագա զարգացման հեռանկարները:

В Батуми был освящен хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян
В церкви Спасителя в Батуми 12-го апреля был освящен хачкар, посвященный памяти жертв Геноцида армян. Хачкар преподнес мэр Ванадзора Самвел Дарбинян – в знак дружбы между грузинским и армянским народами; мероприятие было организовано при поддержке Консульства Армении в Батуми.
Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, обряд освящения провели предводитель епархии Вираайоц епископ Вазген Мирзаханян и пастырь армян Аджарии Арарат Гумбалян. Присутствовали мэры Ванадзора и Батуми, посол Армении в Грузии Юрий Варданян и консул Армении в Батуми.
Мэр Ванадзора посетил мэра Батуми Гиоргия Ермакова; они обсудили развитие связей между городами–побратимами Ванадзором и Батуми.