Լոս Անջելեսում բացվել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսում ապրիլի 8-ին «Հայոց ցեղասպանությունը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդես է բացվել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից, ավելի քան 500 հյուր է մասնակցել երկար սպասված եռօրյա ցուցահանդեսի բացմանը Լոս Անջելեսի «Սկիրբոլ» մշակութային կենտրոնում: Հայ բարեգործական ընդհանուր միության ասպետների և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի համագործակցությամբ բացված ցուցահանդեսին ներկայացված են համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին՝ Հայոց ցեղասանության լուսաբանման իլյուստրացիաներ, լուսանկարներ, էսքիզներ:
Միջոցառմանը մասնկցել են կառավարության պաշտոնյաներ, համանքային առաջնորդներ, գիտնականներ և մասնագետներ: Պատվավոր հյուրերի շարքում է եղել կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը: Երեկոյի հիմնական բանախոսը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն է եղել: Ցուցահանդեսն իր ներկայությամբ պատվել է Հայ առաքելական եկեղեցու ՀյուսիսայինԱմերիկայիԱրևմտյան թեմի առաջնորդ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանը, ով արտահայտել է իր երախտագիտությունը ՀԲԸՄ ասպետներին` Հարութ Յաղսեզյանի գլխավորությամբ, ցուցահանդեսը հիանալի կազմակերպելու համար: Նա նաև շեշտել է Հայկ Դեմոյանի կատարած աշխատանքի կարևորությունը:
«Այս ցուցահանդեսը բացահայտում է մարդկության դեմ իրականցված հանցագործության ճշմարտությունը և հստակորեն ցույց է տալիս 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության սարսափները: Այս հրաշալի ցուցահանդեսը հնարավոր չէր լինի առանց Հայկ Դեմոյանի` հանուն արդարության անդադրում ջանքերի»,- ասել է արքեպիսկոպոս Տերտերյանը:

YEREVAN, 11 APRIL, ARMENPRESS. An exhibition called “The Armenian Genocide on the Front Pages of Foreign Newspapers” opened in Los Angeles on April 8. As the Armenian Genocide Museum-Institute reports to “Armenpress”, more than 500 guests participated in the opening ceremony of the long-anticipated three-day exhibition at Scirbol Cultural Center of Los Angeles. The exhibition showcases photos, sketches and illustrations providing coverage of the Armenian Genocide on the front pages of foreign presses.
Among the participants were government officials, community leaders, as well as scholars and experts. Among the guests of honor was U.S. Congressman Brad Sherman, and the keynote speaker was Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan.Primate of the U.S. Western Diocese of the Armenian Apostolic Church, Father, Archbishop Hovnan Derderianhonored the exhibition with his presence and expressed his gratitude to the Knights of AGBU for organizing the event wonderfully and stressed the importance of Hayk Demoyan’s efforts.