Իրանահայ ուսանողները Հասան Ռոհանիին հորդորում են ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանահայ ուսանողները բաց նամակ են հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Նախագահ Հասան Ռոհանիինˋ հորդորելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըˋ վկայակոչելով «Ասպարեզ» պարբերականը, նամակի հեղինակները Իրանի Նախագահի ուշադրությունն են հրավիրել տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականության վրա. Թուրքիան ոչ միայն ժխտում է Օսմանյան կայսրությունում 1.5 մլն հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը, այլև հովանավորում է Իրաքի և Սիրիայի բազմաթիվ անմեղ քաղաքացիական անձանց կոտորող ահաբեկչական խմբերին:
Ընդգծելով տարբեր էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների խաղաղ համագոյակցությունն Իրանում, իրանահայ ուսանողները կոչ են անում Ռոհանիին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունըˋ այդ քայլով կանխարգելելով ապագա ոճրագործությունները:
Որպես իսլամական երկիր, Իրանը վերջին տարիներին չափավոր և զգուշավոր քաղաքականություն է վարել Հայոց ցեղասպանության հարցում: Չնայած դրան, Իրանի 6-րդ մեջլիսի անդամները դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Իրանի նախկին Նախագահ Մոհամադ Խաթամին իր նախագահության ընթացքում 2004 թվականի սեպտեմբերի 9-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:Իսկ Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը 2007 թվականին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում խուսափել է Ծիծեռնակաբերդ այցելությունից:

Армянские студенты Ирана привали Хасана Рухани признать Геноцид армян
Армянские студенты Ирана написали открытое письмо президенту страны Хасану Рухани, призывая его признать Геноцид армян. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на издание «Аспарез», авторы письма привлекли внимание президента Ирана на деструктивную политику Турции в регионе: Анкара не только отрицает совершенный против армянского народа геноцид в Османской империи, но и покровительствует террористическим группировкам, убивающим невинных людей в Сирии и Ираке.
Подчеркнув мирное сосуществование этнических и религиозных меньшинств в Иране, армянские студенты призвали Рухани признать Геноцид армян, предупреждая этим шагом будущие преступления.
Как исламское государство Иран в последние годы ведет умеренную и осторожную политику в вопросе Геноцида армян, хотя члены 6-го Меджлиса Ирана осудили Геноцид армян.
Экс-президент Ирана Мохамад Хатами в ходе визита в Армению 9 сентября 2004 года посетил Мемориал жертв Геноцида армян. Однако экс-президент Ирана Махмуд Ахмадинежад в ходе официального визита в Армению в 2007 году воздержался от посещения Цицернакаберда.