Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացումը քաղաքակիրթ մարդկությանն ուղղված յուրահատուկ կոչ է. ԼՂՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ապրիլի 11-ին ՀՀ Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում մասնակցել է Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքար-հուշարձանի բացման եւ օծման հանդիսավոր արարողությանը, որը տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հովանու ներքո՝ Մասիսի քաղաքապետարանի եւ Adibekyan Family Foundation for Advancement հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, Նախագահ Սահակյանը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացումը կարեւորել է թե բարոյական, թե քաղաքական տեսանկյուններից՝ նշելով, որ դա մի յուրահատուկ կոչ է՝ ուղղված քաղաքակիրթ մարդկությանը` նման ոճրագործությունների ճանաչման, դատապարտման եւ կանխարգելման համար:

Karabakh President attends ceremony of opening of cross-monument in Masis
STEPANAKERT, APRIL 11, ARMENPRESS. On 11 April Artsakh Republic President Bako Sahakyan took partin the Masis town of the Republic of Armenia's Ararat region at a solemn ceremony of opening and anointment of the cross-monument that was held under the auspices of the State Commission on coordinating arrangements dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide with the support of Masis Municipality and Adibekyan Family Foundation for Advancement.
The Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informed “Armenpress” that President Sahakyan signified the immortalization of the Armenian Genocide victim's memory from moral and political viewpoints qualifying it a unique appeal addressed to the civilized world for recognition, condemnation and prevention of such crimes.