Ճանապարհորդները մեկ տարում 76 հազար դոլար մանրադրամ են թողել Նյու Յորքի օդանավակայաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յոքն սպասարկող երեք օդանավակայաններում՝ Ջոն Քենեդիի անվան միջազգային օդանավակայանում, Լա Գուրադիում եւ Նյու Ջերսիի նահանգում գտնվող Նյուարկ միջազգային օդանավակայանում, ճանապարհորդները 76 հազար դոլար մանրադրամ են թողել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ապրիլի 11-ին հաղորդել Է Associated Press գործակալությունը:
Փողի մեծ մասը մոռացվել Է ուղեւորների նախաթռիչքային զննման կետերում. մետաղափնտրիչներով անցնելիս մարդիկ գրպաններից հանում են մանրադրամը, իսկ հետո մոռանում են այն վերցնել:
Իսկ ընդամենը, Տրանսպորտի անվտանգության վարչության տվյալներով՝ 2014 թվականին ԱՄՆ-ի բոլոր օդային նավահանգիստներում թողնվել Է ավելի քան 675 հազար դոլար:
2005 թվականին Կոնգրեսը Տրանսպորտի անվտանգության վարչությանը թույլատրել Է ուղեւորների կողմից մոռացված ամբողջ մանրադրամը ծախսել անվտանգության համակարգերի բարելավման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путешественники оставили за год в аэропортах Нью-Йорка $76 тыс. мелочью
Путешественники оставили в трех воздушных гаванях, обслуживающих Нью-Йорк, - Международном аэропорту имени Джона Кеннеди, Ла Гуардии и расположенном в штате Нью- Джерси Международном аэропорту Ньюарк - $76 тыс. мелочью. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщило в пятницу агентство AP.
Большая часть денег была забыта в пунктах предполетного досмотра пассажиров: перед проходом через металлоискатели люди вынимают из карманов мелочь, а затем забывают ее забрать.
Всего же, по данным Управления безопасности на транспорте, в 2014 году во всех воздушных гаванях США было оставлено более
$675 тыс.
В 2005 году Конгресс разрешил Управлению безопасности на транспорте тратить всю забытую пассажирами мелочь на улучшение систем безопасности.