Սառա Բրայթմանը ՄՏԿ թռչելուց առաջ վարժանքներ կանցկացնի ԵՏԳ-ում եւ NASA-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի երգչուհի Սառա Բրայթմանը, որն Աստղային ավանում թռիչքի Է պատրաստվում դեպի Միջազգային տիեզերակայան, հաջորդ շաբաթ վարժանքները եւ պարապմունքները կշարունակի Եվրոպական տիեզերական գործակալությունում (ԵՏԳ) եւ NASA-ում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են տիեզերական ճյուղի ներկայացուցիչները:
«Ապրիլի 13-ից մինչեւ 16-ը Սառա Բրայթմանը նախապատրաստական դասընթաց կանցնի Եվրոպական տիեզերական գործակալությունում: Այնուհետեւ նա կվերադառնա Ռուսաստան եւ կշարունակի պարապմունքները Տիեզերագնացների պատրաստման կենտրոնում»,-հայտնել Է գործակալության զրուցակիցը:
Բացի այդ, պլանավորվում Է, որ հունիսի 22-26-ին Բրայթմանը պատրաստություն կանցնի ամերիկյան օդատիեզերական գործակալությունում՝ NASA-ում:
«ԵՏԳ-ում եւ NASA-ում պատրաստություն կանցնի նաեւ Սառա Բրայթմանի կրկնորդը՝ ճապոնացի Սատոշի Տակամացուն»,-ասել Է աղբյուրը:
Նա նշել Է, որ վարժանքների հիմնական մասը կանցկացվի Աստղային ավանում: Նա հիշեցրել Է, որ տիեզերանավի մեկնարկը՝ Սառա Բրայթմանի եւ երկու այլ տիեզերագնացների մասնակցությամբ, նշանակված Է սեպտեմբերի 1-ին:
«Ծրագիրը նաեւ տիեզերանավի անձնակազմի գործողությունների կատարելագործման ծովային վարժանքներ Է նախատեսում իջեցվող պատիճը ջրարկելիս: Դրանք հունիսի 29-ից մինչեւ հուլիսի 3-ը կանցկացվեն Սեւ ծովում»,-հավելել Է գործակալության զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ անձնակազմի համալիր քննական վարժանքները նշանակված են օգոստոսի 6-7-ին: «Օգոստոսի 19-ին պլանավորվում Է հիմնական եւ փոխարինող անձնակազմերի մեկնումը Բայկոնուր, որտեղ մեկնարկից առաջ տեղի կունենա նախապատրաստման ավարտական փուլը»,-ասել Է նա:
Բրիտանացի երգչուհին Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել Է Միջազգային տիեզերակայանում, Երկրից նվագախմբի նվագակցությամբ, երգելու իր պլանների մասին:

Сара Брайтман перед полетом на МКС пройдет курсы в Европейском космическом агентстве и НАСА
Британская певица Сара Брайтман, которая готовится в Звездном городке к полету на Международную космическую станцию, на следующей неделе продолжит тренировки и занятия в Европейском космическом агентстве (ЕКА). Как передает Арменпресс, об этомсообщили "Интерфаксу" в космической отрасли.
"С 13 по 16 апреля Сара Брайтман пройдет курс подготовки в Европейском космическом агентстве. Затем она вернется в Россию и продолжит занятия в Центре подготовки космонавтов", - сообщил собеседник агентства.
Кроме того, сказал он, на 22-26 июня запланирована подготовка Брайтман в американском аэрокосмическом агентстве НАСА.
"Подготовку в ЕКА и НАСА пройдет и дублер Сары Брайтман японец Сатоши Такаматсу", - сказал собеседник агентства.
Он отметил, что основная часть подготовки будет проходить в Звездном городке. Он напомнил, что старт космического корабля с Сарой Брайтман и двумя другими космонавтами намечен на 1 сентября.
"Программа предусматривает также морские тренировки по отработке действий экипажа космического корабля при приводнении спускаемой капсулы. Они пройдут с 29 июня по 3 июля на Черном море", - сообщил собеседник агентства.
По его словам, комплексные экзаменационные тренировки экипажа намечены на 6-7 августа. "19 августа планируется вылет основного и дублирующего экипажей на Байконур, где пройдет заключительный этап подготовки перед стартом", - сказал собеседник агентства.
Британская певица на пресс-конференции в Москве сообщила о своих планах спеть на борту станции под аккомпанемент оркестра с Земли.