Ճարպակալումը նվազեցնում Է ծերունական տկարամտության վտանգը. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Oxon Epidemiology-ից բրիտանացի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ ճարպակալումը տարեց մարդկանց մոտ նվազեցնում Է ծերունական տկարամտության առաջացման վտանգը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Գիտնականներն իրենք Էլ զարմացած Էին հետազոտության արդյունքներից: Նրանց եզրակացությունները հակասում են այդ հիվանդության բնույթի վերաբերյալ ընդհանուր ճանաչում գտած պատկերացումներին:
Հետազոտությանը մասնակցել են գրեթե 2 մլն բրիտանացիներ: Ինչպես ասված Է Lancet հանդեսում գիտնականների հրապարակման մեջ, նիհար մարդիկ ավելի մեծ չափով են ենթակա տարեց հասակում ծերունական տկարամտությամբ հիվանդանալու ռիսկին:
Իսկ առայժմ բժիշկները հիվանդության ռիսկը նվազեցնելու համար իրենց հիվանդներին տալիս են հին խորհուրդները՝ չծխել, զբաղվել սպորտով եւ հավասարակշռված սննդակարգ պահպանել:
Գիտնականների կանխատեսումների համաձայն՝ մինչեւ 2050 թվականը ծերունական տկարամտությունից տառապողների թիվը կհասնի 135 միլիոնի:

Ученые: ожирение снижает риск старческого слабоумия
Британские ученые из Oxon Epidemiology пришли к выводу, что ожирение у пожилых людей снижает риск возникновения старческого слабоумия,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам ученых, они были сами удивлены результатами исследования. Их выводы противоречат общепринятым представлениям о природе этого заболевания.
В исследовании приняли участие почти 2 миллиона британцев.
Как говорится в публикации ученых в журнале Lancet, худые люди более подвержены риску заболеть старческим слабоумием в пожилом возрасте.
Пока же врачи для снижения рисков заболевания дают своим пациентам старые советы: не курить, заниматься спортом и придерживаться сбалансированного питания.
По прогнозам ученых, число страдающих старческим слабоумием пациентов к 2050 году составит 135 миллионов человек.