Երգչուհի Մարիա Գուլեգինան Հայաստանում հանդես կգա համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Երևանյան հեռանկարներ» 16-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում Հայաստանում հանդես կգա աշխարհահռչակ սոպրանո Մարիա Գուլեգինան: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանը նշեց, որ համերգը տեղի կունենա ապրիլի 27-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Գուլեգինան ելույթ կունենա Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանի հետ:
Ծրագրում կհնչեն Ջուզեպպե Վերդիի, Ջակոմո Պուչինիի, Ումբերտո Ջիորդանոյի օպերաները:
Մարիա Գուլեգինան (աղջկական ազգանունը՝ Մեյթարջյան) ռուս օպերային երգչուհի է: Նրա հայրը հայ է, իսկ մայրը՝ ուկրաինացի: Ծնվել է 1959 թվականին Օդեսայում: 1983 թվականից սկսել է ակտիվ գործունեություն ծավալել: Հանդես է եկել տարբեր երկրներում, մի շարք մրցույթների դափնեկիր է:

Мария Гулегина выступит с концертом в Армении
В рамках 16-го международного фестиваля «Ереванские перспективы» в Армении выступит с концертом знаменитая сопрано Мария Гулегина. В беседе с «Арменпресс» директор международного фестиваля «Ереванские перспективы» Сона Ованнисян рассказала, что концерт состоится 27-го апреля в Театре оперы и балета имени Спендиаряна в сопровождении Филармонического оркестра Армении под управлением Эдуарда Топчяна.
В программе – арии из опер Верди, Пуччини, Джиордано.
Мария Гулегина (девичья фамилия Мейтарджян) – российская оперная певица. Ее отец – армянин, мать – украинка. Она родилась в 1959 году в Одессе. Активную концертную деятельность начала с 1983 года. Выступала на многих мировых сценах, является лауреатом ряда конкурсов.